Gorąco? Upał? Chłodnik!

Czytaj dalej
Karolina Dudek

Gorąco? Upał? Chłodnik!

Karolina Dudek

Chłodnik to jedna z tych potraw, do których człowiek musi dojrzeć. Jako dziecko uciekałam z kuchni na sam widok zimnej zupy. Dziś, gdy tylko słupek rtęci przekroczy 28 kresek, najchętniej jadłabym tylko chłodniki.

Idealny chłodnik jest gęsty i kremowy, w smaku delikatnie kwaśny i obowiązkowo coś w nim chrupie - np. kawałeczki młodych buraków, ogórka lub rzodkiewek. Dla sytości zawsze dodaję do niego ugotowane na twardo jajko, a ostatnio także pokrojone w kostkę awokado.

W tradycyjnym chłodniku litewskim z botwinki nie pasuje mi jedno - przepis wyraźnie mówi o bulionie warzywnym, na którym powinno się go przyrządzać. Zakłada także gotowanie młodych buraków z liśćmi. Wybaczą Państwo, ale gdy za oknem taki gorąc, ostatnią rzeczą, na jaką mam ochotę, jest stanie przy buchających parą garnkach. Robię więc oszukany, błyskawiczny chłodnik dla leniwych. Bez bulionu i nawet bez prawdziwych buraków.

Nie wymaga on gotowania (jedynie jajka trzeba ugotować, ale nie popadajmy w przesadę) ani godzin leżakowania w lodówce. Można go jeść od razu po przyrządzeniu, a owo zajmuje maksymalnie 20 minut (szacuję z górką, zakładając, że podczas upałów ruszamy się w zwolnionym tempie).

Kto szuka orzeźwienia i nie ma czasu gotować - doceni ten patent. A kto na diecie lub unika glutenu - niech je chłodnik nawet codziennie.

Błyskawiczny chłodnik z awokado i rzodkiewkami

Składniki na 2 porcje:

Przygotowanie:

Do miski wlać kefir, zakwas buraczany, olej i sok z cytryny. Przyprawić solą i pieprzem, wcisnąć odrobinę czosnku. Wymieszać łyżką. Na tarce zetrzeć jedno jajko i ok. 10 rzodkiewek. Wrzucić do chłodnika. Dojrzałe awokado obrać, przekroić na pół i wyjąć pestkę. Połowę pokroić w drobną kostkę i dodać do dania. Chłodnik rozlać do misek. Pozostałe rzodkiewki, drugie jajko i resztę awokado - pokroić w plastry i udekorować nim zupę. Przybrać koperkiem i liśćmi botwiny.

Karolina Dudek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.