Kamila Rożnowska

Gminy walczą o miliony z podatku po Kompanii Węglowej. Chcą sprawiedliwego podziału

Gminy walczą o miliony z podatku po Kompanii Węglowej. Chcą sprawiedliwego podziału
Kamila Rożnowska

Chodzi o podatek po przekształceniu Kompanii Węglowej. Tylko że całość w zeszłym roku zasiliła konto Katowic. I pieniądze zostały wydane.

Ile mogą kosztować dwa słowa zapisane w akcie notarialnym? Około 44,7 milionów złotych. Dla jednych. Albo prawie 10 milionów złotych dla drugich, którzy „załapaliby się” na podział tej sporej sumy pieniędzy. Mowa o podatku od czynności cywilno- prawnych (PCC), który z końcem maja zeszłego roku wpłynął na konto Katowic, gdy Kompania Węglowa sprzedała 11 kopalń i cztery zakłady swojej następczyni - Polskiej Grupie Górniczej.

Samorządowcy z miast i gmin, na terenie których dawna KW fedrowała, od samego początku nie kryli zniesmaczenia tą sytuacją. Bo liczyli, że podatek zostanie podzielony „po równo”.

- W pewnym sensie czujemy się oszukani, ponieważ znaczna część majątku dawnej KW znajduje się na terenie Rudy Śląskiej - mówił w ubiegłym roku na łamach DZ Krzysztof Mejer, wiceprezydent tego miasta.

Czy gminy powinny dostać sprawiedliwie część podatku?

Pieniądze już dawno zasiliły konto Katowic, ale samorządowcy z ośmiu gmin (Rudy Śląskiej, Bierunia, Gliwic, Lędzin, Łazisk Górnych, Radlina, Rybnika i Rydułtów) nie odpuszczają tego tematu. W miniony czwartek wystosowali do Katowic przedsądowe wezwanie do zapłaty, by proporcjonalnie do stanu zatrudnienia w poszczególnych zakładach dawnej KW, podzieliły się tym podatkiem.

- My tak naprawdę nic do Katowic nie mamy. Zależy nam na tym, aby rozstrzygnąć kwestię, czy podatek się nam należy, czy nie. Tę jasność da nam wyrok sądu - tłumaczy Mejer.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Kamila Rożnowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.