Głodni warzyw(a)

Czytaj dalej
Fot. Fot. Dominika Wójciak
Dominika Wójciak

Głodni warzyw(a)

Dominika Wójciak

Życie ze smakiem. Jako że prowadzę ostatnio ożywioną turystykę warsztatową, zwierzę się z moich edukatorskich doświadczeń i obserwacji. Moja rola polega na tym, że jeżdżę po Polsce od Szczecina po Lublin, przez Poznań, Katowice i Warszawę i gotuję z ludźmi warzywa na tysiąc sposobów.

Zadziwiona jestem, że przybywa miłośników warzyw i to wśród zdeklarowanych mięsożerców. Wczorajszego wieczora, a rzecz się działa w Szczecinie, w warsztatach z kuchni w stu procentach roślinnej uczestniczyła tylko jedna weganka.

Miłe to memu sercu, a dodatkowo daje mi poczucie, że ludzie tak naprawdę warzywa jeść kochają, tylko nie mają pomysłów, jak przetworzyć je w pełnowartościowy, sycący obiad, bez poczucia, że przygotowali papkę bez smaku.

Wczorajszego wieczora upieczone bakłażany nadziane dobrym polskim orkiszem rywalizowały z dynią ugotowaną w zupie wespół z soczewicą i indyjskimi przyprawami oraz z burakami, które zajęły miejsce wołowiny w klasyku kuchni francuskiej. Każde z dań wzbudziło ochy i achy, talerze zostały wyczyszczone do dna i nikt nie tęsknił za mięsnym dodatkiem.

A podsumowaniem mojej misji szerzenia kulinarnej świadomości niech będzie komentarz, który dziś rano na moim profilu na Facebooku zostawiła jedna z Czytelniczek: „Poszłam do sklepu po mięso na kotlety, a wróciłam z książką WARZYWO”. Dla takich komentarzy warto było te wszystkie warzywa na stół wytargać. Choćby spod ziemi.

BURAKI PO BURGUNDZKU

Składniki: 6-8 średniej wielkości czerwonych buraków, 3 łyżki oliwy z oliwek extra vergine, 1 duża biała cebula, 4 ząbki czosnku, 6 gałązek tymianku, 2 listki laurowe, 250 ml czerwonego wina, 250 g małych pieczarek, 100 g małych szalotek, 150 ml passaty pomidorowej, 4 łodygi selera naciowego, 1 pęczek natki pietruszki, szczypta gruboziarnistej soli, świeżo mielony czarny pieprz

Przygotowanie: Buraki umyj i obierz. Pokrój w ćwiartki lub ósemki. 2 łyżki oliwy rozgrzej i wrzuć do garnka posiekaną drobno cebulę, pocięty na plasterki czosnek, tymianek i listki laurowe. Posól całość i smaż warzywa na średnim ogniu, by cebula i czosnek się zeszkliły. Dodaj buraki i trochę pieprzu i obsmaż je przez kilka minut. Wlej wino, zwiększ ogień, a kiedy się zagotuje, przykryj garnek pokrywką i gotuj buraki w winie przez około 30-40 minut, aż lekko zmiękną.

W międzyczasie na blasze ułóż umyte i przekrojone na połówki pieczarki oraz szalotki podzielone na ćwiartki. Dodaj pozostałą oliwę, sól i pieprz i wymieszaj wszystko rękoma. Wstaw blachę do piekarnika rozgrzanego do 200°C na 30 minut, tak by warzywa zrumieniły się i przypiekły. Do podgotowanych buraków dodaj passatę i pokrojony w plastry seler. Wrzuć upieczone pieczarki i szalotki i gotuj razem jeszcze 10 min. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Podawaj z tłuczonym puree ziemniaczanym i posiekaną natką.

Dominika Wójciak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.