Gdy w tygodniu wieś pracuje, to w weekendy się bawi

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Jolanta Młodecka

Gdy w tygodniu wieś pracuje, to w weekendy się bawi

Jolanta Młodecka

Są pieniądze na organizację imprez i wydarzeń w powiecie radziejowskim, które integrują społeczność lokalną, promują małe ojczyzny. Startujcie w konkursie „Wieś na weekend”.

Rusza nabór wniosków w konkursie na organizację plenerowych imprez promujących produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne, lokalne zwyczaje oraz dziedzictwo kulturowe wsi. Do udziału w konkursie zachęca działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych, a maksymalne dofinansowania jednego projektu wynosi 8 tysięcy złotych.

Do konkursu mogą się zgłaszać organizacje i instytucje, mające osobowość prawną, za wyjątkiem jednostek samorządu terytorialnego. Wnioskodawca może złożyć wniosek na jeden projekt, co nie ogranicza jego prawa do występowania jako partner w innych projektach.

Celem tych imprez jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących lokalnym społecznościom. W szczególności osobom starszym, młodzieży, niepełnosprawnym oraz innym osobom wykluczonym społecznie. Zaplanowane imprezy należy przeprowadzić w soboty i niedziele, w miejscowościach wiejskich regionu, w terminie od 14 maja do 16 października.

Kalendarz powiatu radziejowskiego pełen jest takich imprez. Dlatego koła, stowarzyszenia i tym podobne organizacje powinny przystąpić do konkursu i starać się o dotacje. - Rozpatrzymy tę możliwość i zastanowimy się, w jakim konkretnie konkursie można wystartować, bo różnych inicjatyw i pomysłów w naszych gminach naprawdę nie brakuje - mówi Urszula Rosół, przewodnicząca Rady Powiatu KGW. Przypomnijmy kilka, tych najbardziej znanych, prestiżowych i nagradzanych imprez, wartych zarekomendowania i starań o dotację. Najbliższa to „Od zakwasu do żurku kujawskiego” - organizowana zawsze 19 marca, tym razem w świetlicy w Biskupicach. W czerwcu planowane są warsztaty kulinarne - wszystko o gęsinie. W czerwcu też, w Czołowie w Noc Świętojańską, organizowane są wianki. W lipcu, w Płowcach wielka impreza folklorystyczna z okazji 150-lecia istnienia kół gospodyń wiejskich.

Dodajmy do tej listy „Kaczkę po naszymu”, pokazy stołów na Boże Narodzenie, czy Wielkanoc - a taki najbliższy zaplanowano w Piołunowie 17 bm., liczne jarmarki - ten wielkanocny będzie w RDK w sobotę, 12 bm. - i już mamy listę imprez, choć wciąż jeszcze niepełną.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.