Gaz i węgiel drożeją. Co z cenami prądu i ogrzewania domów?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Gaz i węgiel drożeją. Co z cenami prądu i ogrzewania domów?

Zbigniew Bartuś

Dwa razy droższy prąd, o 40 proc. droższe ciepło i gaz - tyle płacilibyśmy, gdyby ceny energii dla domów podążały za rynkowymi

Czytaj felieton Zbigniewa Bartusia: Mitycznie tania energia z węgla. Rosyjskiego

Szokujący wzrost stawek za prąd i gaz uderza na razie w przedsiębiorców, bo płacą oni ceny rynkowe. Przez rok giełdowa cena prądu wzrosła ze 160 do ponad 300 zł za MWh. Tańszy prąd dla przemysłu mają dziś wszyscy nasi sąsiedzi, w tym Niemcy. Koncerny zużywające dużo energii, jak hutniczy Arcelor Mittal i cementowy Lafarge, negocjują więc z polskim rządem preferencyjne stawki, grożąc wyprowadzką znad Wisły.

- Najgorzej mają małe i średnie polskie firmy. Dostawcy energii masowo wypowiadają im umowy, żądając wyższych opłat - opisuje dr Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan.

A w domach? Też musi zdrożeć!

Cenowy armagedon nie dotknął na razie gospodarstw domowych, bo taryfy dla nich zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Ale prezes URE Maciej Bando przyznaje, że podwyżki są nieuchronne. Musi bowiem brać pod uwagę interes nie tylko odbiorców, ale i spółek energetycznych i gazowych.

- Spółki te nie mogą już dalej przerzucać rosnących kosztów na przemysł, bo obce koncerny wyniosą się z Polski, a rodzime padną. Jedynym wyjściem jest podniesienie stawek dla gospodarstw domowych - tłumaczy dr Kulczycka. W jej opinii, przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi rząd nie pozwoli jednak spółkom energetycznym i PGNiG żądać znaczących podwyżek. - To decyzja polityczna, wynikająca z doraźnych potrzeb wyborczych. Ale ona tylko odwlecze egzekucję - dodaje.

90 proc. prądu wytwarza się w Polsce z węgla. Ten od czasu objęcia rządów przez PiS zdrożał, w ślad za innymi surowcami energetycznymi i z powodu niewystarczającego wydobycia w kraju, z 50 do 100 dolarów za tonę. Czterokrotnie wzrosły też ceny uprawnień do emisji CO2, co radykalnie winduje cenę energii w krajach o najwyższej emisji. - A Polska jest rekordzistą, właśnie z powodu dominacji węgla - mówi Janusz Steinhoff, b. wicepremier.

Czytaj więcej:

  • U progu kolejnego sezonu grzewczego (gdzieniegdzie już się rozpoczął) wielu Polaków martwi się, jakie rachunki przyjdzie im zapłacić za ciepło, prąd i gaz
  • Węgiel drożeje i będzie drożeć. Kiedy ze składów opałowych znikną gorsze sorty?
  • Co na to Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.