Fusy z kawy i herbaty – można je wykorzystać w życiu codziennym na kilka sposobów

Czytaj dalej
Katarzyna Dębek

Fusy z kawy i herbaty – można je wykorzystać w życiu codziennym na kilka sposobów

Katarzyna Dębek

Fusy z herbaty i kawy można wykorzystać na kilka nietypowych sposobów. Są one na przykład pomocne w domowych porządkach.

Fusy z herbaty możemy wykorzystać m.in. do mycia naczyń. Wystarczy wrzucić torebki po zużytej herbacie do zlewu z wodą. Meblom i podłodze dodamy blasku jak wilgotną torebką po herbacie przetrzemy ich powierzchnie. Aby uzyskać lśniące okna lub lustro bez smug, do wody wrzućmy fusy po herbacie. Można też użyć ich do czyszczenia sztućców i innych metalowych przedmiotów.

Herbata ma właściwości higroskopijne, dlatego wysuszone liście mogą służyć jako pochłaniacz wilgoci i zapachu w szufladach, szafkach lub butach. Wykorzystać je można też do rozprzestrzeniania przyjemnego zapachu w mieszkaniu. Do suchych fusów dodajmy parę kropel olejku eterycznego i postawmy je w łazience, gdzie para i ciepło uwolnia piękny zapach.
Teina zawarta w herbacie podnosi kwasowość gleby, dzięki czemu sprawdzi się przy pielęgnacji roślin domowych i ogrodowych. Zużytą saszetkę lub fusy można wrzucić na dno doniczki i podlać, użyźni to glebę i zadba o stałą wilgotność.

Fusy po herbacie możemy użyć też do pielęgnacji ciała, np. jako peeling na twarz. Do tego celu najlepiej użyć zielonej herbaty, która bogata jest w witaminy. Liście herbaty zniwelują opuchliznę pod oczami. Do tego można użyć czarną lub zieloną herbatę. Ważne, by nie była zbyt mocno aromatyzowana bo może to podrażnić spojówki.

Fusy po kawie też można wykorzystać ponownie na wiele sposobów. Np. jako pochłaniacz i odświeżacz zapachów. Takie fusy należy najpierw dokładnie wysuszyć w piekarniku. Podobnie jak proszek do pieczenia tak i fusy po kawie wkładamy na talerzyku do lodówki. Możemy także zawinąć je w gazę lub materiał bawełniany i wrzucić do butów lub szuflady. W celu zlikwidowania zapachu z całego domu podsmażmy fusy na patelni. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z rur, wsypmy do odpływu pół szklanki fusów i zalejmy litrem gorącej wody.

Pozostałości po kawie przydadzą się także w domowych porządkach. Na przykład mieszanka fusów z kawy i wody świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu mebli drewnianych. Usunie ona plamy z wina czy soku. Dodając fusy do płynu do mycia naczyń umyjemy trudne i zaschnięte tłuste naczynia.
Jeżeli mamy problem z mrówkami lub innymi owadami w domu, to wystarczy jak w miejscach, w których się zalęgły, rozsypiemy fusy po kawie.

Kawę można wykorzystać do nawożenia roślin, rozsypuj ąc fusy przy korzeniach lub dodając je do wody lub kompostu.
Kawa jest także świetnym i zbawiennym kosmetykiem.

Katarzyna Dębek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.