Francuzi i żelazne zasady kulinarnej logiki

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Monika Jagiełło

Francuzi i żelazne zasady kulinarnej logiki

Monika Jagiełło

Plebiscyt Smaki Krakowa 2015. To zdecydowanie najsmaczniejszy konkurs na naszych łamach. Sprawdzamy, gdzie warto zjeść pod Wawelem. Włączcie się do kulinarnej zabawy!

Kliknij w poniższy obrazek, aby wykupić dostęp do unikalnego albumu "Smaki Krakowa 2014":

W zeszłym roku Grand Prix „Smaków Krakowa” przypadło kulinarnemu dziecku humanistów. Właściciele Zazie Bistro rozkochani są nie tylko we francuskich kulinariach. Jeśli macie ochotę zatopić zęby w piersi z gęsi i nieobca jest wam powieść „Zazie w metrze” Raymonda Queneau, bistro na Kazi- mierzu jest miejscem, do którego powinniście zajrzeć.

Do kuchni francuskiej, podobnie jak śródziemnomorskiej, Polacy mają wielką słabość. I choć Francuzi, Hiszpanie czy Portugalczycy słyną z luzu, to ich kuchnie łączy twarda kulinarna logika. „Przyrządzeni sauté, pieczenie, duszenie, smażenie na ruszcie... Każdy z tych procesów ma swoje uzasadnienie i nie można z nimi igrać” – stwierdził kiedyś mistrz kuchni Éric Ripert, znany z programu „Master Chef”.

Sam Ripert to zresztą mistrz „nowej kuchni francuskiej”, który łączy tradycję z kunsztem serwowania małych dań na przystrojonych talerzach. Podobnie jest w Bon Appétit czy Farinie.

W menu Fariny czuć ducha Bretanii, jak i regionu Morza Śródziemnomorskiego. Podstawa dań to ryby i mąka. To z mąki powstają delikatne bułeczki, makarony, ravioli czy tradycyjne pierogi... Znów autorska kuchnia rozkwita dzięki tradycji, świeżym składnikom i sile ziół. Z nimi się nie igra!

Na ulubione restauracje i bary głosować można za pomocą SMS-ów do 28 września. Listę wytypowanych przez Kapitułę restauracji znajdziecie obok. Wystarczy wpisać numer wybranego kandydata. Jeden SMS równy jest 10 punktom w plebiscycie na daną kandydaturę. Głosowanie odbywać się będzie także za pośrednictwem aplikacji internetowej Facebook i strony www.dziennikpolski24.pl, choć krócej, bo do 21 września.

Kapituła plebiscytu w terminie do 2 października wyłoni po trzy restauracje w każdej z kategorii, które zostaną nominowane do III etapu plebiscytu, w którym wybierzemy laureatów i przyznamy Grand Prix. Zadecyduje ostatecznie Kapituła, uwzględniając sumę liczby głosów czytelników.

Monika Jagiełło

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.