.

Fotowoltaika – niezależność i ekologia dla każdego?

Fotowoltaika – niezależność i ekologia dla każdego?
.

Ekologiczne źródła energii z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, ponieważ w obliczu coraz droższej energii elektrycznej i zmieniającego się klimatu warto zastanowić się nad montażem instalacji wytwarzającej prąd z odnawialnych źródeł energii. W artykule zajmiemy się tematem fotowoltaiki. Rozważymy opłacalność takiej inwestycji, przedstawimy kwestie eksploatacji i kosztów, a także odpowiemy na pytanie, w jaki sposób instalacja fotowoltaiczna gromadzi wytworzoną energię.

Fotowoltaika – czym jest?

No właśnie, czym jest fotowoltaika? Wiele osób często myli instalacje fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. To nie jest to samo. Jedyne co łączy te dwa systemy to pobór promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna zamienia energię słoneczną na elektryczną, natomiast kolektory słoneczne gromadzą ciepło.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zasada działania systemu jest bardzo prosta. Panele fotowoltaiczne składają się głównie z krzemu, a konkretnie z fotowoltaicznych ogniw krzemowych. Ogniwa te zostają wzbudzone pod wpływem działania promieni słonecznych i wybite z orbitali, co z kolei powoduje różnice potencjałów między półprzewodnikami a elektrodami, czego rezultatem jest wytworzenie prądu elektrycznego.

Panele są stosunkowo prostą konstrukcją, a dodatkowo bardzo wytrzymałą. To świetna informacja, ponieważ dzięki temu instalacje są praktycznie bezawaryjne, a to bezpośrednio przekłada się na opłacalność inwestycji. Przeważająca większość dostępnych na rynku paneli wykonana jest z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego i tylko na takich panelach się skupimy.

Panele to jedno, a co więcej?

Panele to istotny element całej instalacji fotowoltaicznej, ale wytwarzają one prąd stały, a jak wiemy, w naszych gniazdkach płynie prąd zmienny. Potrzebujemy zatem urządzenia, które przekonwertuje energię, a jest nim – inwerter zwany również falownikiem. Inwerter zasilany jest prądem stałym, otrzymanym z instalacji, a oddaje prąd zmienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej, tak aby był on zgodny z tym, który znajduje się w gniazdku elektrycznym. Oczywiście to jeszcze nie wszystkie komponenty, jakie są potrzebne, aby instalacja działała. Do kosztów inwestycji doliczyć trzeba niezbędne okablowanie, zabezpieczenia, konstrukcje, a także sam montaż. Każda instalacja charakteryzuje się innym zapotrzebowaniem na tego typu elementy, a zależy to od miejsca i sposobu montażu.

Dla kogo fotowoltaika?

Przede wszystkim dla osób, które posiadają własną nieruchomość. W przypadku domów jednorodzinnych instalacje przeprowadza się przeważnie na dachu. Oczywiście istnieje również możliwość montażu na gruncie, o ile posiadamy odpowiednią ilość miejsca i nie jest ono zacienione przez drzewa czy inne budynki, ponieważ w takim przypadku instalacja nie będzie pracować tak, jak powinna.

Koszta eksploatacji...

Czy instalacja opłaca się każdemu? Nie. Jeśli posiadasz dach skierowany na północ, instalacja taka pozbawiona będzie sensu, ponieważ panele nie otrzymają wystarczającej ilości promieni słonecznych i po prostu nie będą działać. Jeżeli natomiast nasz dach skierowany jest na południe jak najbardziej tak. Koszt samej inwestycji nie jest mały i przeważnie oscyluje w granicach kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od wielkości), ale zwrot instalacji następuje relatywnie szybko - w zależności od mocy w przeciągu od 5 lat. Następnie cieszymy się już darmową energią elektryczną. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna nie oznacza, że nie będziemy płacić rachunków z zakładu energetycznego. Pozostaną nam opłaty stałe: handlowa, abonamentowa i kilka innych. Przeważnie koszt roczny nie przekracza 150 złotych.

Sposób magazynowania wytworzonej energii...

Nadwyżki wyprodukowanej energii są odsyłane do sieci. Jako prosumenci wytwarzamy prąd elektryczny, który po wysłaniu do sieci odbieramy w 80 % (w sosunku 1kWh wysłana = 0,8 kWh odebranej w instalacjach do 10 kWp, powyżej tej mocy odbieramy 0,7 kWh). Energia wyprodukowana latem odbierana jest zimą, kiedy wydajność systemu jest mniejsza. Na pewno nie opłaca się inwestować w instalację, której moc przekracza roczne zużycie prądu, ponieważ wyprodukowane nadwyżki po prostu nam przepadną.

Nigdy nie montuj paneli sam!

Nie decyduj się na samodzielny montaż instalacji - chyba, że jesteś fachowcem w dziedzinie fotowoltaiki. Wykonanie instalacji najlepiej zlecić renomowanej firmie, która wykona audyt, projekt, przeprowadzi kompletny montaż i wszystkie niezbędne przyłączenia, a także zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z dostawcą energii elektrycznej. Decydując się na fachową realizację, otrzymujemy również gwarancję na panele i inne elementy instalacji, a także na sam montaż. A przede wszystkim możemy mieć pewność, że konstrukcja będzie bezpieczna i trwała.

Formy wsparcia / korzyści / finansowanie / dotacje

Dla gospodarstw domowych istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu "Mój Prąd" w kwocie 5000,00PLN i ulgi podatkowej / termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT.
Instalację fotowoltaiczną można zakupić w formie kredytu na preferencyjnych warunkach np. zamieniając rachunek za energię na ratę.
Natomiast przedsiębiorcy i rolnicy mają możliwość skorzystania z finansowania w formie leasingu.

Energia Taniej Sp. z o.o.

ul. Józefa Włodka 16F
86-300 Grudziądz
Tel: 500-735-953
[email protected]
https://energiataniej.com.pl/

.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.