Fikcyjne adresy w Panama Papers. Tropy prowadzą do regionu!

Czytaj dalej
Fot. Arnulfo Franco
Maciej Czerniak

Fikcyjne adresy w Panama Papers. Tropy prowadzą do regionu!

Maciej Czerniak

Oszuści podatkowi z całego świata podszywali się pod przedsiębiorców z regionu? Tropy prowadzą do Bydgoszczy, Torunia i Włocławka.

W Bydgoszczy przy ulicy Przemysłowej mieści się firma Hong Sang Ja Holding Co. Ltd.

Zarządzający tym przedsiębiorstwem są udziałowcami spółki RedBox Holdings H.K. Co Limited, która została zarejestrowana 5 października 2007 roku na terytorium brytyjskich Wysp Dziewiczych. Firma podaje jako adres korespondencyjny 161-167 Des Voeux Road w Hongkongu.

Takie informacje można znaleźć w opublikowanych dwa dni temu bazach danych dotyczących firm, które brały udział w ujawnionej w kwietniu aferze Panama Papers. Przypomnijmy, że to największa od lat ujawniona sprawa gospodarcza, w której padały nazwiska głów państw. A jedną z pierwszych ofiar afery był premier Islandii Sigmundur David Gunnlaugsson. Podał się do dymisji, kiedy okazało się, że w 2007 roku kupił firmę zarejestrowaną w raju podatkowym na Wyspach Dziewiczych. W ten sposób miał ukrywać swoje milionowe inwestycje i nie płacić podatków w swoim własnym kraju.

Do tej pory w aferze pojawiło się tylko kilka wątków polskich. Informowano o rzekomym unikaniu płacenia podatków i korzystaniu z usług kancelarii Mossack Fonseca Pawła Piskorskiego, byłego prezydenta Warszawy, Mariusza Waltera i Marka Profusa.

Z ujawnionych w poniedziałek nowych dokumentów wynika, że podobne powiązania mogło mieć 150 polskich biznesmenów.

Jak zatem wygląda siedziba bydgoskiej firmy, która jest współudziałowcem spółki z raju podatkowego? Sprawdziliśmy. Przy ulicy Przemysłowej 19B mieści się... skup złomu.

A dokładniej jest to oddział amerykańskiego przedsiębiorstwa CMS Commercial Metals. Nie ma biurowca, jest za to barak. W nim mała recepcja i mały gabinet kierownika placówki.

- Pierwsze słyszę - oglądając wydruki z ICIJ (Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, które ujawniło aferę), mówi Oskar Kida, menedżer oddziału CMC w Bydgoszczy. - Nie mam pojęcia, jak to możliwe, że nasz adres znalazł się w Panama Papers. Nigdy nie mieściła się tu żadna koreańska firma, nigdy też nie mieliśmy nic wspólnego z przedsiębiorstwem na Wyspach Dziewiczych.

Oskar Kida przypuszcza, że ktoś, rejestrując fikcyjną firmę, która później znalazła się w bazach zagranicznych spółek, zwyczajnie podał fałszywy, ale istniejący naprawdę adres. - Faktycznie, zdarzały się już kiedyś sytuacje, że ktoś tu dzwonił i pytał o jakąś inną firmę - wyjaśnia Oskar Kida. - Takie zdarzenia miały miejsce chyba dwa razy. Ale podkreślam, że z tą aferą nie mamy nic wspólnego.

Podobnie się wypowiada Marcin Walewicz, właściciel gabinetu lekarskiego we Włocławku. Jego adres zamieszkania również znalazł się w wycieku Panama Papers.

Z ujawnionych informacji wynika, że w domu pod wskazanym włocławskim adresem [właściciel go zastrzegł - przyp. red.] mieści się firma China Tohigh Intl Holdings Co. Limited. Z kolei we własności tego przedsiębiorstwa są udziały w zarejestrowanej w listopadzie 2004 na Wyspach Dziewiczych firmie Oceanwide International Construction Investment Co. Ltd.

- Jestem w szoku - mówi pan Walewicz, ale jednocześnie się śmieje, nie dowierzając temu, co słyszy. - Ja? W Panama Papers? To jakiś żart. Ten dom miał wcześniej chyba dwóch innych właścicieli, ale nie sądzę, by robili interesy w rajach podatkowych.

Włocławianin zastanawia się, jak to możliwe, że ktoś użył jego adresu bez jego wiedzy. - Nie wiem, czy coś z tym zrobię. Muszę się upewnić, czy w takiej sytuacji nic mi nie grozi. Skonsultuję to z prawnikiem. Być może automatycznie mój adres został wylosowany z jakiejś bazy danych.

Inne tropy wiodą do Torunia.

Tam - według Panama Papers - w niepozornym domu jednorodzinnym przy ulicy Łubinowej jest biuro firmy - jeśli wierzyć ujawnionym informacjom - związanej z rosyjską spółką G.S.L Law&Consulting zarejestrowaną w Nikozji na Cyprze.

Ta z kolei jest udziałowcem innych sześciu egzotycznych spółek rejestrowanych w rajach podatkowych na całym świecie. Do tej sprawy wrócimy.

Bazy danych Panama Papers

Fikcyjne adresy w Panama Papers. Tropy prowadzą do regionu!
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.