Jarosław Reszka

Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. O obrachunkach żydowskich

„Zapiski z wygnania” - monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnieniowej książki Sabiny Baral, zmuszonej do emigracji w 1968 r. Fot. Katarzyna Kural-Sadowska „Zapiski z wygnania” - monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnieniowej książki Sabiny Baral, zmuszonej do emigracji w 1968 r.
Jarosław Reszka

Widzowie obejrzeli dwa ważne spektakle w kontekście głównego tematu tegorocznego festiwalu: rozważań o nie/podległości Polski i w Polsce po 1918 roku.

Polski antysemityzm - mniejsza o to: rzekomy czy rzeczywisty - jest jak głowa hydry. Wiele razy wydawało się, że ta głowa została raz na zawsze ucięta, a ona niespodziewanie odrastała. Nawet fakt, że ostatnia duża grupa polskich Żydów na zawsze opuściła kraj pół wieku temu, sporu wokół stosunków polsko-żydowskich nie zamknął. Są one żywe także w teatrze.

„1946” - taki tytuł nosi spektakl, który pokazał na Festiwalu Prapremier Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Liczba w tytule to data pogromu kieleckiego. 4 lipca tego roku w kamienicy przy ul. Planty doszło do wielogodzinnych zamieszek, podczas których śmierć poniosło 39 obywateli polskich narodowości żydowskiej. Zgromadzeni tam Żydzi nie mieli ambicji sięgania po władzę w Polsce ani nawet bogacenia się w tym miejscu. Przeciwnie - większość z nich przygotowywała się do wyjazdu z kraju urodzenia do powstałego niedawno w Palestynie państwa Izrael.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

  • dlaczego Andrzej Duda musiał się tłumaczyć narodowcom
  • jak Krystyna Janda zaprezentowała się w bydgoskim teatrze

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.