Felieton Ryszarda Terleckiego. Wszystko jest polityką: Ostatnia prosta

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Felieton Ryszarda Terleckiego. Wszystko jest polityką: Ostatnia prosta

Ryszard Terlecki

Sezon polityczny, który się co roku rozpoczyna po wakacjach, tym razem zdominują wybory samorządowe. Spór polityczny, który trwa od prawie trzech lat, między tymi, którzy wygrali wybory i przejęli ster rządów, a tymi, którzy wybory przegrali i nie chcą się z tym pogodzić, będzie przesłaniał problemy lokalne, szczególnie w dużych miastach.

Wyraźnie widać to w Warszawie, gdzie toczy się tak ostra rywalizacja między kandydatami dwóch obozów, że odbija się medialnym echem w całej Polsce i mocno absorbuje uwagę opinii publicznej. Lokalni kandydaci, którzy usiłują zdobyć poparcie dzięki pomysłom rozwiązania lokalnych problemów, praktycznie się nie liczą.

W Warszawie jeden z takich kandydatów wywołał chwilowe zainteresowanie swoją osobą dopiero wtedy, gdy zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, kandydatowi PO, kradzież hasła wyborczego „Warszawa dla wszystkich”. Mniejsza już z tym, że hasło powinno raczej brzmieć: Warszawa dla wybranych (zwłaszcza dla łowców kamienic), to jednak tylko dzięki wzajemnym oskarżeniom o plagiat informacja o lokalnym kandydacie przebiła się do świadomości przyszłych wyborców.

Małgorzata Wassermann ma już na starcie znakomite wyniki w sondażach

Warszawa skupia na sobie uwagę całej Polski, a Patryk Jaki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, narzucił taką intensywność kampanijnych wydarzeń, że w porównaniu ze stolicą reszta kraju wydaje się jeszcze uśpiona. A przecież tak nie jest. Najważniejszym polem walki są wybory do sejmików wojewódzkich, których wynik praktycznie przesądzi o tym, kto wygrał wybory. Ale także miasta, miasteczka i gminy stały się terenem ostrej rywalizacji między Prawem i Sprawiedliwością a „totalną” (raczej bezradną) opozycją, skupioną wokół Platformy Obywatelskiej.

Szybszego tempa nabiera też kampania w Krakowie. Kandydatka na prezydenta Małgorzata Wassermann ma już na starcie znakomite wyniki w sondażach, co nie znaczy, że pozostałe niecałe dwa miesiące może zlekceważyć. W obozie Jacka Majchrowskiego, za którym ciągnie się partyjny tabor SLD, Platformy, Nowoczesnej, PSL i kogo tam jeszcze, trwa gorączkowa krzątanina, aby jeszcze raz (po raz piąty!) zerwać się do wyborczego wyścigu.

Lata władzy deweloperów dokuczyły krakowianom na tyle, że szanse Majchrowskiego maleją z każdym tygodniem

Brakuje jednak energii i pomysłów, a panika związana z aferami, które trapią magistrat, przekłada się na ucieczkę zwolenników. Lata bezwzględnej władzy deweloperów, wspieranych przez prawniczą sitwę, dokuczyły krakowianom już na tyle, że szanse Majchrowskiego maleją z każdym tygodniem. A przecież oprócz Krakowa, ważnego na wyborczej mapie, toczy się także wyborcza batalia we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie, a w naszym województwie w Tarnowie, Nowym Sączu czy Olkuszu. Zwycięzcy, zwłaszcza zdobywcy sejmików, będą mieli łatwiejszy start do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? LISTA ZAWODÓWNajpopularniejsze nazwiska. Jesteś na liście? SPRAWDŹJestem Architektem, zaufaj mi - Oto NAJGORSZE pomysły!Pedofile i gwałciciele z Małopolski NOWA LISTANajlepsi pracodawcy w Polsce RANKINGOto największe wpadki modowe Polaków ZDJĘCIAKrakowscy Mistrzowie parkowania znów przyłapani!Tych aut nie kupujcie! Albo już szukajcie mechanika RAPORTCzy dziewczynom pasują tatuaże? SZOKUJĄCE WZORY

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.