Felieton Iwony Krzywdy: E-telenowela w poradniach i szpitalach

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Iwona Krzywda

Felieton Iwony Krzywdy: E-telenowela w poradniach i szpitalach

Iwona Krzywda

Narzędzia informatyczne ułatwiające życie lekarzom i pacjentom w większości krajów Europy od dawna są standardem. O polskim e-zdrowiu od dawna się mówi, ale jego budowanie to droga przez mękę.

Wysokobudżetowa telenowela pt. „Tworzenie Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” ruszyła w 2008 roku. Termin jej finału kilkakrotnie przekładano, prace dzielono na etapy, a po dziesięciu latach i blisko miliardzie wydanych złotych e-skierowania, e-recepty i e-kartoteki pacjentów nadal są melodią przyszłości.

Ostatnie wysiłki resortu zdrowia daję jednak nadzieję, że zmierzch papierowych dokumentów i opasłych teczek w końcu nadejdzie. Prace nad cyfryzacją wyraźnie przyspieszyły od momentu, gdy pieczę nad nią przejął wiceminister Janusz Cieszyński. Udało się ruszyć z pilotażem wirtualnych recept, na finiszu są przygotowania do testów elektronicznych skierowań.

Nie ma wątpliwości, że skuteczne wdrożenie e-zdrowia to zadanie z kategorii priorytetowych. Sprawne narzędzia informatycznie nie tylko ułatwią życie chorym Polakom, ale usprawnią również kontrolę wydatków na leczenie, ordynowanie leków czy tworzenie list oczekujących na pomoc.

Z badań opinii społecznych wynika, że na e-rewolucję z niecierpliwością czekają pacjenci, a jej plusy dostrzegają także najstarsi chorzy, którym z komputerami nie zawsze przecież po drodze. Dużo bardziej oporni wobec niej okazują się być niektórzy lekarze. To właśnie ze względu na głośny sprzeciw medyków, gotowy od ponad dwóch lat system elektronicznych zwolnień lekarskich nadal jest tylko alternatywą dla papierowych druków. Szczęśliwe zakończenie zmagań z e-zdrowiem w dużej mierze zależy więc również od tego, czy tych sceptyków uda się przekonać, że nowe rozwiązania rzeczywiście zostały starannie przygotowane, pozwalają zaoszczędzić cenny czas i warto po nie sięgnąć.
[reklama]

Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

realista

Kolejny e-szajs. Wystarczy, że system padnie i będzie po e-....

realista

Kolejny e-szajs. Wystarczy, że system padnie i będzie po e-....

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.