Episkopat przedstawił plan wizyty papieża w Polsce. Są nowe punkty

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Leszek Rudziński

Episkopat przedstawił plan wizyty papieża w Polsce. Są nowe punkty

Leszek Rudziński

Szczegółowy plan wizyty papieża zakłada m.in. wizyty w obozach zagłady, a także wiele wydarzeń, których nie było w programie wstępnym

Czujemy już, że czas dyskusji się skończył i nadszedł czas działania - mówił podczas czwartkowej konferencji nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, po czym przedstawił zarys szczegółowego planu wizyty Ojca Świętego na Światowych Dniach Młodzieży.

Papież przyleci do Polski 27 lipca i pozostanie w niej pięć dni.

Po wylądowaniu na krakowskich Balicach spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z polskimi biskupami.

Drugi dzień wizyty głowa Kościoła rozpocznie od nieuwzględnionych we wcześniejszych planach odwiedzin w klasztorze Sióstr Prezentek. Centralnym punktem wizyty Ojca Świętego tego dnia będzie celebrowana przez niego eucharystia na Jasnej Górze z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Po uroczystościach papież Franciszek zamierza, wbrew temu, co przewidywał pierwotny plan wizyty, przejechać tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą na krakowskie Błonia, gdzie wygłosi przemówienie.

29 lipca odwiedzi obozy w Auschwitz i Birkenau. - Ten element wizyty papieża będzie zawierał jasne przesłanie dla świata: „Nigdy więcej wojny, wszyscy jesteśmy równi i powinniśmy się szanować” - powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press po konferencji minister Beata Kempa.

Po wizycie w obozach papież odwiedzi szpital dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. - Wizyta w szpitalu jest pięknym podsumowaniem Roku Miłosierdzia i pokazaniem, że papież jest pielgrzymem, który przyjeżdża do Polski, aby spotkać się z tymi, którzy najbardziej tego miłosierdzia potrzebują - mówiła AIP Dorota Abdelmoula, rzecznik ŚDM.

Czwartego dnia pobytu w Polsce papież złoży wizytę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Później będzie spowiadał młodzież i odprawi mszę św. w Sanktuarium Jana Pawła II. Natomiast wieczorem odbędzie się czuwanie modlitewne z młodzieżą w krakowskim Kampusie Miłosierdzia.

Najważniejszym punktem ostatniego dnia wizyty będzie tradycyjnie msza św. tzw. posłania, skierowana do uczestników ŚDM, papież spotka się też z wolontariuszami. Ponadto „nadprogramowo” wcześniej papież pobłogosławi dwa budynki należące do krakowskiego oddziału Caritasu.

W czwartek szczegółowy program wizyty Ojca Świętego zaprezentowała również krakowska kuria. Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że papież Franciszek znany jest ze swej spontaniczności, więc można „spodziewać się niespodzianek”. - Ojciec Święty był zainteresowany stanem przygotowań do ŚDM. Mogłem złożyć raport Ojcu Świętemu, powiedzieć, że jesteśmy na bieżąco, oczekujemy Go, że cały świat jest wyjątkowo zainteresowany spotkaniem w Krakowie - mówił kard. Dziwisz.

31. Światowe Dni Młodzieży będą drugimi, które odbędą się w Polsce. Pierwszy raz katolicka młodzież z całego świata zjechała się do nas 1991 r. Wtedy gościła ją Częstochowa. Jak dotąd na ŚDM zarejestrowało się 570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów, w tym 170 tys. z Polski, zgłosiło się także 841 biskupów z całego świata.

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.