Eksperci ostrzegają, latem grozi nam poważna susza!

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Szymon Spandowski

Eksperci ostrzegają, latem grozi nam poważna susza!

Szymon Spandowski

Nie padało jesienią, zima jest rekordowo ciepła i sucha. Poziom wód gruntowych opada. Hydrolodzy ostrzegają. Latem w naszym regionie mogą wysychać studnie. Możliwe są również problemy z wodą w miastach. Czy w Toruniu również?

Jest źle, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej. Jesienne deszcze nas ominęły, zimę mamy wyjątkowo ciepłą i suchą. To wszystko dzieje się po roku 2018, który był najgorętszy w historii pomiarów oraz roku 2019, który zdetronizował poprzednika.

- O tej porze roku 70 procent obszaru Polski powinno się znajdować pod śniegiem, tymczasem w tej chwili pokrywa śnieżna wynosi jakieś trzy do czterech procent - mówi Rafał Maszewski, klimatolog, gospodarz strony Pogodawtoruniu.pl - Topnienie pokrywy śnieżnej ma rewelacyjny wpływ na zwiększenie poziomu wód gruntowych.

Dlaczego? Ponieważ na ogół topi się powoli, dzięki czemu woda wsiąka w ziemię, zamiast spłynąć. Ma to szczególne znaczenie dla Kujaw i Pomorza, gdzie opady i tak są jednymi z najniższych w kraju.

Na śnieżne posiłki nie ma co liczyć. Kujawsko-Pomorskie jest jednym z dziesięciu województw, w których utrzymuje się stan zagrożenia hydrologicznego i jednym z 11 zagrożonych suszą. Państwowy Instytut Geologiczny ostrzega, że może to spowodować problemy w eksploatacji płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualnych studni gospodarskich) oraz niektórych ujęć komunalnych bądź przemysłowych.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.