Cezary Kassak

Edward Wichura, aktor z Przemyśla, który cudem ocalał z Holokaustu. Znamy go m.in. z "Wojny domowej" i "Czterdziestolatka"

Edward Wichura z Marianem Kociniakiem w „Jak rozpętałem II wojnę światową" Fot. Kadr z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową" Edward Wichura z Marianem Kociniakiem w „Jak rozpętałem II wojnę światową"
Cezary Kassak

Mający przemyską „metrykę” aktor Edward Wichura zagrał m.in. w „Wojnie domowej”, „Czterdziestolatku” i „Karierze Nikodema Dyzmy”. Ale wcześniej przeżył koszmar hitlerowskiej okupacji: był w getcie, wielokrotnie otarł się o śmierć.

Nim przybrał nazwisko Edwarda Wichury, nazywał się Esriel Leimsieder. „Ja - Esriel Leimsieder - pochodzenia żydowskiego urodziłem się w Przemyślu 9 lutego 1925 roku” - napisze po latach. Zdarzało się, że podawał też inną, późniejszą datę urodzenia. Na dyplomie ukończenia szkoły teatralnej wpisano jednak, że Edward Wichura przyszedł na świat właśnie 9 lutego 1925 r. Ten sam rok urodzenia widnieje na grobie artysty na warszawskich Powązkach.

W Holokauście stracił rodzinę

Esriel Leimsieder wygląd miał nie bardzo semicki. Był blondynem, identycznie jak jego ojciec Moritz Hut, kelner, pochodzący ze wsi Zabłotce (dzisiaj Ukraina, obwód lwowski). Razem z ojcem, matką Mirlą i dwa lata starszą siostrą Feigą późniejszy aktor w dzieciństwie mieszkał w małym pokoju przy ul. Smolki 5, w starej części Przemyśla, po prawej stronie Sanu. Dwupiętrowa kamienica numer 5 stoi przy ul. Smolki do dzisiaj.

W dalszej części przeczytasz:

  • jak Esriel Leimsieder stracił swoją rodzinę
  • jak on sam cudem uniknął śmierci
  • w jakich kultowych filmach grał Edward Wichura

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.