Dziwny jest ten świat. Woda z olejem

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Dziwny jest ten świat. Woda z olejem

Marek Kęskrawiec

Wszyscy piszą dziś o pustynnieniu Polski. Ta moda w innych okolicznościach pewnie by mnie zdenerwowała, ale temat jest zbyt poważny, by z niego drwić.

I to nawet jeśli z przymrużeniem oka potraktujemy informację, że na statystycznego Polaka przypada tyle samo wody, co na Egipcjanina. To akurat jest nieprawda, bo uwzględnia jedynie wody spływające z rzek do morza, a przecież Polska wodami podziemnymi stoi.

Nie zmienia to jednak faktu, że coś, co przez ostatnie 30 lat było oczywistością, czyli „ciepła woda w kranie”, przestaje nią być. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza w chwili, gdy kolejny raz nie zakręcimy kranu, myjąc zęby, lub wytaplamy się w wypełnionej gorącą wodą wannie zamiast wziąć krótki, ale orzeźwiający prysznic.

Pewnie rezygnacja z tych nawyków oraz naprawa cieknących spłuczek oraz kranów niewiele pomoże w globalnym rozrachunku, bo i tak za dwa dziesięciolecia czeka nas zmierzenie się z masowym exodusem mieszkańców suchej na wiór Afryki, ale z drugiej strony: marnotrawiąc wodę i betonując kolejne koryta rzek, tylko przyspieszamy na siebie wyrok.

Temat wody nie jest ostatnio jedynym, przy którym w ekspresowym tempie zmienia się świadomość rzesz Polaków. Kolejnym jest choćby fala informacji na temat lasów tropikalnych, masowo trzebionych tylko po to, by zamieniać je w plantacje przynoszące olej palmowy używany do produkcji słodyczy.

Zapewne los wypieranych w ten sposób ze swych siedlisk orangutanów martwi dziś co najwyżej garstkę wrażliwców, ale już z popsutymi zębami oraz chorobami tyjących w zastraszającym tempie dzieci będziemy się zmagać wszyscy.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.