Dziwny jest ten świat. Felieton Marka Kęskrawca: Wstyd

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Marek Kęskrawiec

Dziwny jest ten świat. Felieton Marka Kęskrawca: Wstyd

Marek Kęskrawiec

Wyraźnie obserwuję ostatnio zalew portali społecznościowych przez fake newsy w postaci licznych zmanipulowanych zdjęć, które czasem mają skompromitować PiS albo kler, a czasem lewicowe lub liberalne idee. Najbardziej przykre jest to, że na kolportowanie najbardziej idiotycznych, i to już na pierwszy rzut oka, wieści i fotek łapią się ludzie wykształceni. I nie mają zamiaru przepraszać za szerzenie kłamstw nawet wtedy, gdy dowody manipulacji zostaną im wyłożone kawa na ławę.

Biorąc pod uwagę, że już istnieją programy, które potrafią tak manipulować zdjęciami naszych twarzy, by tworzyć wręcz filmy, na których będziemy wygłaszać najbardziej dziwaczne poglądy, to aż strach pomyśleć, jakie możliwości kompromitowania osób publicznych i wywoływania chaosu społecznego stoją przed niektórymi rządami. I jak wiele energii trzeba będzie zużyć, by przebić się z prawdą.

Kiedy trafi się do hotelu we Włoszech, Hiszpanii czy na Cyprze, od razu rzuca się w oczy, że wszędzie tam dostępna jest kremlowska telewizja Russia Today. Wieszczy ona wciąż upadek Europy i Stanów Zjednoczonych oraz wysiewa tony kłamstw na temat konfliktów światowych. I aż dziw bierze, że w krajach należących do UE, w sytuacji, w której np. brytyjskie służby przedstawiają dowody na wykonywanie przez rosyjskich agentów wyroków śmierci na angielskim terytorium (przy pomocy substancji radioaktywnych), pozwala się tej tubie propagandowej Kremla na swobodne działanie. Można sobie wyobrazić, jakich metod użyje ona przeciwko nam za kilka lat.

Jesteśmy jako Unia coraz bardziej podzieleni i bezradni. A manipuluje nami wielki kraj, którego gospodarka jest mniejsza niż włoska. Wstyd.

Marek Kęskrawiec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.