Dorota Dejmek

Dziś świat jest trudny dla młodych. Coraz więcej z nich potrzebuje pomocy psychiatry

Przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatrycznej Fot. Pixabay Przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatrycznej
Dorota Dejmek

Psychiatria dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw olbrzymim potrzebom w dziedzinie opieki psychiatrycznej oraz terapii uzależnień, Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie wyraził gotowość uruchomienia Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatry. W każdej rodzinie może być takie dziecko bądź nastolatek, który przeżywa kryzys, ma depresję, myśli lub próby samobójcze, dokonuje samouszkodzeń.

Młodzi potrzebują pomocy

Przyczyn tego zjawiska można upatrywać przede wszystkim w czynnikach zewnętrznych, takich jak m.in. rozpadające się więzi rodzinne, co wynika ze wzrastającego tempa życia, pogoni za sukcesem, także finansowym oraz pojawianiem się nowych, nieznanych wcześniej zagrożeń, np. uzależnień choćby od gier czy Internetu, a także większej dostępności środków psychoaktywnych.

Dzieci i młodzi ludzie coraz częściej „żyją z telefonem komórkowym w ręku”, a wirtualny świat, który nierzadko w dużej mierze zastępuje im rzeczywiste relacje, czy to w grupie rówieśniczej, czy też w rodzinie, niesie wiele zagrożeń, z którymi nie zawsze są w stanie sobie poradzić. Hejt, wykluczanie z grup w mediach społecznościowych postrzegany jest jako wielka osobista tragedia. Potrzebna jest wówczas szybka pomoc specjalisty. Tymczasem sytuacja psychiatrii dzieci i młodzieży jest w Polsce katastrofalna.

W dalszej części tekstu:

  • Z czego wynika obecny kryzys opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce?
  • Jak można pomóc młodym ludziom?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.