Dzieje (kinowego) grzechu. Powróćmy jak za dawnych lat

Czytaj dalej
Fot. fot. NAC
Paweł Stachnik

Dzieje (kinowego) grzechu. Powróćmy jak za dawnych lat

Paweł Stachnik

27 października 1985. W Warszawie umiera Tola Mankiewiczówna. Jedna z najpopularniejszych aktorek przedwojennego kina. Polska kinematografia rozwijała się wtedy dynamicznie. Kino było ulubioną rozrywką Polaków, rocznie powstawało ponad 20 filmów. Aktorzy byli celebrytami, a na filmach robiono duże pieniądze.

Pierwszy polski film fabularny powstał w 1908 r. Nosił tytuł „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” i był komedią o przygodach niezdarnego prowincjusza w wielkim mieście.

Rosnące powodzenie kinematografu sprawiło, że polskich filmów powstawało coraz więcej. Pojawiły się rodzime wytwórnie, które kręciły to, co mogło przyciągnąć publiczność, a więc farsy, adaptacje literackie (np. „Dzieje grzechu”, „Meir Ezofowicz”) i melodramaty (np. „Niebezpieczny kochanek”). Powstawały też pierwsze filmy w żydowskie języku jidysz.

I wojna światowa ze względów oczywistych przyhamowała produkcję. Jednak po zajęciu Królestwa Polskiego przez Niemców w 1915 r. i zmianie sytuacji politycznej, zaczęły powstawać obrazy antyrosyjskie (np. „Ochrana warszawska i jej tajemnice”, „Carat i jego sługi”).

Wtedy też pojawiła się pierwsza gwiazda filmowa - Pola Negri, która zagrała m.in. w „Niewolnicy zmysłów” (1914), „Żonie” (1915) i „Bestii” (1917).

Ludzie łakną rozrywki

Po zakończeniu działań wojennych w Polsce istniało zaledwie kilka słabych finansowo wytwórni, a rynek był mizerny. Był to skutek zniszczeń wojennych, zubożenia społeczeństwa i ogólnego zacofania ekonomicznego młodego kraju.

Ludzie jednak w każdych warunkach łakną rozrywki, dlatego produkcja filmowa rychło nabrała tempa. A że kręcenie filmów było przedsięwzięciem komercyjnym, stąd prywatni producenci starali się schlebiać gustom publiczności. Nadal więc powstawały adaptacje znanych utworów literackich, komedie i dramaty obyczajowe, bo to właśnie najchętniej oglądali widzowie.

W dalszej części tekstu:

  • Jak nazywał się pierwszy polski film dźwiękowy?
  • Jak wyglądał rozwój kinematografii w latach 30.?
  • Ile kosztowało nakręcenie filmu w tamtych czasach?
  • Co było największym problemem polskiego kina?
  • Jakie filmy znamy z tego okresu?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.