Dzieci i młodzież coraz częściej chorują psychicznie. Depresja, głodzenie, agresja, gwałty. Życie młodych jest trudne

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Anna Folkman

Dzieci i młodzież coraz częściej chorują psychicznie. Depresja, głodzenie, agresja, gwałty. Życie młodych jest trudne

Anna Folkman

Pod opieką Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje” są pacjenci od 6 do 18 roku życia. W tym roku, przez pierwszą jego połowę przyjęto ponad 300 osób.

- W całym 2018 roku mieliśmy 519 pacjentów, a w 2017 - 477. To pokazuje, jak ta liczba wzrasta z roku na rok - mówi lek. Elżbieta Gralak, specjalista psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej ze szpitala „Zdroje”. - W ciągu miesiąca przyjmujemy kilkanaścioro dzieci i ok. 30 osób między 13 a 18 rokiem życia. W zależności od problemu, średnio pacjenci spędzają u nas na oddziale miesiąc.

Bywa, że trzeba położyć ich na karimatach albo kocach na szpitalnym korytarzu. Dzieci i młodzież z naszego województwa, a także spora liczba z województw ościennych, które potrzebują pomocy psychiatrycznej, otrzymują ją właśnie w Zdrojach.

Dlaczego dzieci i młodzież w ogóle potrzebują pomocy psychiatrycznej? U dzieci głównie powodem są zaburzenia zachowania, jak agresja, grożenie niebezpiecznymi przedmiotami.

- Po sytuacjach, jakie ostatnio miały miejsce w szkołach w Polsce i na świecie, zgłoszeń z powodu używania niebezpiecznych przedmiotów i grożenia nimi było sporo - zauważa Gralak. - Wśród młodzieży po 13 roku życia pomocy wymagają głównie młodzi przejawiający zaburzenia zachowania, którzy przebywają w ośrodkach socjoterapeutycznych, wychowawczych i placówkach opiekuńczych. Ośrodki te nie radzą sobie z nimi i odsyłają podopiecznych do nas. Inna grupa naszych pacjentów to młodzi ludzie z zaburzeniami depresyjnymi wynikającymi między innymi z sytuacji w domu, relacji z rówieśnikami czy z zagrożeń obecnych w internecie. Zwiększyła się także liczba pacjentów po nieudanych próbach samobójczych, którzy trafiają na toksykologię w naszym szpitalu. To często dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zaniedbane, głodzone, bite.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.