Dymisja za słowa prawdy. Ponoć słowa wiceministra nie były zgodne z linią rządu. To czemu znajdziemy je w rządowej Strategii Morawieckiego?

Czytaj dalej
Fot. MIiR
Zbigniew Bartuś

Dymisja za słowa prawdy. Ponoć słowa wiceministra nie były zgodne z linią rządu. To czemu znajdziemy je w rządowej Strategii Morawieckiego?

Zbigniew Bartuś

Polskimi przedsiębiorcami, borykającymi się z brakiem pracowników, wstrząsnęła dymisja Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju. Zwalniając bardzo cenionego przez biznes fachowca premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „minister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach”. Poszło o głos w debacie o polityce migracyjnej zorganizowanej przez krakowski Klub Jagielloński.

Pikanterii sprawie przydaje fakt, że w owej debacie minister posługiwał się argumentami wziętymi z... rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), czyli Planu Morawieckiego. Rozdział 5. SOR poświęcony jest właśnie polityce migracyjnej państwa i zawiera zapowiedzi działań rządu do 2020 roku „w perspektywie roku 2030”.

Czytamy tam m.in., że polityka migracyjna musi być „ukierunkowana na potrzeby rynku pracy i polskich przedsiębiorców”, że państwo polskie musi stworzyć „ścieżki integracji dla wybranych kategorii cudzoziemców oraz członków ich rodzin (nauka języka polskiego, kultury i zwyczajów, poprawa dostępu do mieszkań, wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych)”. SOR zakłada przy tym „rozwijanie sektora organizacji pozarządowych działających na rzecz cudzoziemców, w tym organizacji imigranckich” oraz „prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do polskiego społeczeństwa nt. pozytywnej roli cudzoziemców, których celem będzie przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja postawy otwartości, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń”.

Czytaj więcej:

  • Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy członkowie rządu mówili dużo o „luce demograficznej”
  • "Akademickie dywagacje" czy realny plan rządu

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.