Dwa lata temu wykryto pierwszy przypadek COVID-19 w Wielkopolsce. Jak wyglądała walka z pandemią?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Nicole Młodziejewska

Dwa lata temu wykryto pierwszy przypadek COVID-19 w Wielkopolsce. Jak wyglądała walka z pandemią?

Nicole Młodziejewska

We wtorek, 8 marca odnotowano 13 152 nowe zakażenia koronawirusem, z czego 1 809 w Wielkopolsce. W środę, 9 marca, mijają dokładnie dwa lata od pierwszego przypadku COVID-19 w naszym województwie. Jak przez ten czas wyglądała walka z pandemią?

W Polsce po raz pierwszy zakażenie koronawirusem potwierdzono dokładnie 4 marca 2020 roku w Zielonej Górze. Wtedy, nikt jeszcze nie wiedział, jak długo będziemy zmagać się z COVID-19, ani, że tak bardzo przyzwyczaimy się do związanych z nim zasad.

Rok 2020 - I i II fala pandemii

W Poznaniu pierwsze zakażenie zdiagnozowano 9 marca.

- Pacjentka przebywająca obecnie pod nadzorem lekarzy trafiła na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Jej stan jest poważny. Została przetransportowana ze Szpitala w Puszczykowie. Powtórne badanie próbki potwierdziło zakażenie koronawirusem

- informował wówczas wojewoda wielkopolski.

I dodawał: - 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie są poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny - 18 osób. Oddział wewnętrzny szpitala w Puszczykowie zostanie decyzją wojewódzkiego inspektora sanitarnego zamknięty na 14 dni

Niestety, 57-latka zmarła 12 marca. Był to pierwszy zgon w całym kraju, który spowodowany był zakażeniem koronawirusem.

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię na całym świecie. W Polsce stan zagrożenia epidemicznego zaczął obowiązywać 14 marca. Dwa dni później Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia został przekształcony w całości w szpital covidowy.

Obowiązek zakrywania nosa i ust po raz pierwszy wprowadzono 16 kwietnia. W kolejnych miesiącach ten zapis wielokrotnie ulegał zmianom.

Od czerwca można było mówić o stopniowym powrocie do normalności. Nie trwało to jednak długo. Już na początku sierpnia rząd przyjął metodę wprowadzania dodatkowych restrykcji w poszczególnych powiatach, w zależności od liczby zakażeń, oznaczając każdy z nich kolorem żółtym i czerwonym.

W tej drugiej strefie Poznań i powiat poznański po raz pierwszy znalazły się 17 października. Wtedy też mówiło się o drugiej fali koronawirusa. Zaledwie tydzień później decyzją rządu czerwoną strefą została objęta cała Polska.

Nadzieja na lepsze i powrót do przed pandemicznej normalności pojawiła się ponownie 9 listopada, kiedy prezes firmy Pfizer ogłosił, że wyprodukowano szczepionkę na koronawirusa. W kolejnych miesiącach pojawiały się szczepionki innych firm. Do Polski zaczęły one trafiać w grudniu - 28 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Pierwszą grupą, która przyjęła szczepionki, byli medycy i pracownicy placówek medycznych. W kolejnych miesiącach program szczepień stopniowo rozszerzał się na wszystkie osoby dorosłe, nastolatków, a także dzieci, by później każda z grup mogła przyjąć drugą, a obecnie już także trzecią dawkę szczepienia.

Rok 2021 - III i IV fala pandemii

1 lutego 2021 roku swoją działalność rozpoczął Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pierwszy pacjent trafił tam tego samego dnia po godz. 15.

Z kolei 19 lutego w Pile odnotowano pierwszy przypadek niepożądanych odczynów poszczepiennych w Wielkopolsce. Zmarła zaszczepiona na koronawirusa 88-letnia kobieta.

Na początku marca minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o wstrzymanie lub ograniczenie zabiegów planowych w placówkach medycznych. Powodem tego była rosnąca liczba hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem. Eksperci zaczęli mówić o trzeciej fali pandemii.

We wtorek, 30 marca rano pojawiły się informacje o tym, że w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich są problemy z tlenem dla hospitalizowanych tam pacjentów. Część z nich ewakuowano i przetransportowano do szpitala przy ul. Szwajcarskiej. Jak ustalili dziennikarze „Głosu” - nie doszło do awarii. Wieczorem, w czasie konferencji wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego i rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego, ta informacja została potwierdzona: to nie była awaria. Brak tlenu był efektem błędu ludzkiego.

Od maja zaczęto stopniowo wygaszać część oddziałów covidowych w Wielkopolsce. 1 lipca Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia przestał pełnić rolę szpitala covidowego. Tę funkcję przejął szpital MSWiA w Poznaniu.

Kilka dni później w tryb pasywny przeszedł taż Szpital Tymczasowy, w którym w najbardziej krytycznym momencie pandemii leczonych było 350 chorych na COVID-19. Szpital zawiesił swoje funkcjonowanie dokładnie w 159. dniu działalności.

Ponownie zaczął przyjmować pacjentów 2 listopada, kiedy zaczęto mówić o szczycie IV fali.

Rok 2022 - V fala pandemii

27 stycznia 2022 roku padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Tego dnia odnotowano 57 659 nowych przypadków. Polska wkroczyła w piątą falę pandemii COVID-19.

- Mam nadzieję, że obecna fala będzie ostatnią tak poważną. Nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 z całą pewnością będą się pojawiać. Jednakże należy się spodziewać, że kolejne wzrosty zachorowań będą miały charakter sezonowych wzrostów, głównie w okresie zimowym

- mówił w styczniu w rozmowie z „Głosem” dr Tomasz Ozorowski, poznański mikrobiolog i epidemiolog.

1 marca rząd zdecydował się na luzowanie większości obostrzeń. Dotyczyły one m.in. zniesienia limitów osób, otwarcia klubów i dyskotek, przywrócenia pracy stacjonarnej czy odmrażania służby zdrowia.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.