Duże pieniądze na remonty dróg

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Duże pieniądze na remonty dróg

Łukasz Koleśnik

Ponad 616 milionów złotych, to tegoroczny budżet województwa lubuskiego. Połowa tej kwoty ma zostać przeznaczona na inwestycję.

Ponad 616 milionów złotych to tegoroczny budżet województwa lubuskiego. Prawie 303 miliony to wydatki majątkowe na inwestycje i zakupy inwestycyjne.

W 2017 r. dochody wzrosną znacznie, bo o prawie 160 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem

Mieszkańców województwa lubuskiego może cieszyć fakt, że zwiększą się wydatki, również te inwestycyjne. Jednak wzrost wydatków sprawia, że na koniec roku planowany jest większy deficyt budżetowy. Ma on wynosić blisko 37 mln zł, czyli blisko trzy razy więcej niż w zeszłym roku.
- Największe środki są zapisane na poprawę infrastruktury transportowej i komunikacyjnej, bo to są nasze priorytety, zapisane w Strategii Rozwoju Województwa - mówi radna wojewódzka, Anna Chinalska.
- Plan w 2016 r. wynosił 146,4 mln zł. Plan na 2017 r. jest prawdziwym skokiem. Wzrost wydatków o 43,8 proc. W trakcie roku będzie ta kwota jeszcze rosła. W ramach planu finansowane są drogi zgodnie z planem wojewódzkim - zaznacza.
Gdzie można spodziewać się nowych remontów w powiecie krośnieńskim?_Na kontynuację prac liczą mieszkańcy Radnicy. Tam prace rozpoczęły się już w zeszłym roku. Mieszkańcy czekali na nie bardzo długo.
- Tu były naprawdę głębokie koleiny. Łatwo można stracić panowanie nad samochodem - mówi sołtys Radnicy Marian Kopczyński.
- Dodatkowo można się było obawiać o przechodniów. W niektórych miejscach we wsi nie ma w ogóle chodników. - Kiedy jechały ciężarówki, to ludzie nie mieli gdzie uciekać - dodaje sołtys. - Czekaliśmy na remont od kilkudziesięciu lat. Już 10 lat temu mówiono o przebudowie drogi i przez długi czas nic się nie działo. Kiedy potwierdzono, że w 2016 rozpocznie się remont, to nie mogłem uwierzyć - opowiada sołtys. - W końcu nie będą nam naczynia podskakiwać, okna pękać - dodaje.
Trasa wojewódzka kiepska była nie tylko we wsi. Dojazd z Krosna Odrzańskiego znajduje się również w złym stanie. Kierowcy liczą na kolejny remont.

Radna wojewódzka Anna Chinalska walczyła o ten odcinek nie tylko w zeszłym roku.
- Złożyłam w sejmiku trzy interpelacje, dotyczące drogi wojewódzkiej nr 138. Chodzi o odcinek między Sulęcinem a Gubinem - informuje radna Chinalska.

Ponadto kolejne interpelacje składała w sprawie poprawy stanu technicznego odcinka drogi nr 276 (Krosno Odrzańskie-Świebodzin) oraz budowy chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej w Radnicy.
Ta ostatnia sprawa wzbudziła sporo emocji wśród mieszkańców wsi. - Według projektu pominiętych zostanie kilkunastu mieszkańców. Tam też są ludzie, którzy chcą bezpiecznie się poruszać. Mało tego, na końcu wsi mieszka kobieta, która opiekuje się osobą niepełnosprawną - zauważa sołtys Marian Kopczyński.
- To niesprawiedliwie. Powinniśmy walczyć o to, żeby tam chodnik został wybudowany - mówi jeden z mieszkańców, Waldemar Sieminiak.

Mieszkańców pocieszy fakt, że wysłuchano prośby radnej wojewódzkiej, A. Chinalskiej. Przynajmniej częściowo. O chodniku na razie nic nie wiadomo. Jednak pewne jest to, że na liście tegorocznych inwestycji znalazła się rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 276 na odcinku Krosno Odrzańskie – Radnica.
- 4,6 mln złotych. Tyle pieniędzy ma zostać przeznaczonych na naprawę tego odcinka - informuje A. Chinalska.
To nie wszystkie inwestycje na drogach wojewódzkich w 2017 roku, przebiegających przez powiat krośnieński. Niestety nie jest ich zbyt wiele.

Plan inwestycji jest mocno uzależniony od dofinansowań z Unii Europejskiej. Dotyczy to również zadań, które mają być wykonywane na terenie powiatu krośnieńskiego.

Jedną z dróg, którymi chce zająć się w tym roku urząd marszałkowski jest odcinek 138 prowadzący w kierunku drogi krajowej nr 29, do miejscowości Dębrznica.

Ta trasa jest rozbudowywana od kilku lat. Odcinki między miejscowościami już zostały wykonane. Teraz należy zmienić nawierzchnię wewnątrz wsi. Na część z nich jest już gotowa dokumentacja i można spodziewać się prac już w tym roku.
Dębrznica, Pliszka, Siedlisko oraz Trzebiechów musi poczekać. W_przypadku tych miejscowości trzeba czekać na przygotowanie dokumentacji. Kiedy? Wstępny termin zakłada realizację w pierwszym kwartale bieżącego roku. Droga 138 będzie jeszcze modernizowana za pieniądze Banku Światowego w ramach naprawy wału pomiędzy Wężyskami, a Chlebowem. To 700 m drogi.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.