Drobiazgi kultury. „…Ktoś słowem złym zabija, tak jak nożem”

Czytaj dalej
Zofia Gołubiew

Drobiazgi kultury. „…Ktoś słowem złym zabija, tak jak nożem”

Zofia Gołubiew

Szanowni Państwo, słuchałam ostatnio słynnego utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” i zwróciłam uwagę na słowa: „…ktoś słowem złym zabija, tak jak nożem”. To sformułowanie nader celnie oddaje jedną z metod niszczenia ludzi.

Jak to na przykład działa? Jakiś „X” rozmawia z tobą o wspólnym znajomym, powiedzmy „Y”. Wychwala go pod niebiosa, że jest takim dobrym fachowcem, że jest tak uczynny, kulturalny, miły, towarzyski, przystojny itp. I nagle dodaje: „…wiesz, wprawdzie o Tobie mówi, że jesteś wyjątkowym kretynem, ale mimo to, jest to przecież świetny gość”.

No i jak się zachowasz, gdy spotkasz ”Y”? Nie podasz mu ręki, ominiesz, zlekceważysz, a może nawet coś więcej? Jest to osoba już dla ciebie bezpowrotnie stracona.

Tymczasem prawda jest taka, że te obraźliwe słowa nigdy z ust „Y” nie padły. To wymysł tego oszczercy, zazdrosnego o waszą dobrą znajomość, to chęć zaszkodzenia nielubianemu „Y”. To właśnie „nóż”!

A jeśli „X” używa tego „noża” wielokrotnie, to znaczy w rozmowach z wieloma osobami, zmyślając coraz to inne kłamstwa na temat „Y”, a równocześnie fałszywie go wychwala, co uwiarygodnia te wypowiedzi, to po jakimś czasie okaże się, że ofiara tych pomówień napotyka wokół wyłącznie niechęć, że jest wykluczana z towarzystwa czy ze środowiska, jest wręcz zaszczuta.

Co więcej, ten biedny człowiek nic nie rozumie, dziwi się nagłej zmianie zaprzyjaźnionych dotąd ludzi, którzy zaczęli go unikać, patrzą z wyraźną niechęcią. Metoda „noża” okazuje się bardzo skuteczna, choć równocześnie jest wyjątkowo perfidna i podła.

Ale czasami taki „nóż” nie zdoła zabić. Dzieje się tak wtedy, gdy znajdzie się ktoś, kto tak łatwo i szybko nie uwierzy, że „Y” - osoba dotychczas zawsze bardzo mu życzliwa i serdeczna - mogła zachować się wobec niego tak obrzydliwie i mówić o nim tak paskudne rzeczy. I ten ktoś po prostu porozmawia z „Y”, wyjaśniając sprawę. Na jaw wyjdzie prawda.

Wówczas, dzięki odwadze tej osoby, może się zdarzyć, że ostrze „noża” odwróci się przeciwko oszczercy.

Zofia Gołubiew

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.