Norbert Kowalski

Drag queen imitowała poderżnięcie gardła lalce z maską abp. Jędraszewskiego. Prokuratura postawiła zarzuty

Drag queen usłyszała zarzuty po tym jak imitowała poderżnięcie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Fot. facebook Punto Punto Drag queen usłyszała zarzuty po tym jak imitowała poderżnięcie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Norbert Kowalski

Marek M., czyli drag queen Mariolkaa Rebell, który w ubiegłym roku imitował poderżnięcie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, usłyszał zarzuty prokuratury. Śledczy postawili mu zarzuty zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego, nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważenia wyznawców kościoła katolickiego.

- Prokurator przedstawił zarzuty Markowi M., który podczas gali finałowej Mr Gay Poland symulował podcięcie gardła arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Podejrzany usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego i nienawiści na tle różnic wyznaniowych, a także znieważenia wyznawców Kościoła katolickiego - informują przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W sierpniu 2019 roku głośno zrobiło się o wyborach Mr Gay Poland, które organizowane były w poznańskim klubie Punto Punto. W trakcie gali finałowej drag queen Mariolkaa Rebell wystąpiła z lalką, do której przyklejona była podobizna arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W pewnym momencie drag queen zaczęła imitować poderżnięcie gardła lalce.

- Przy słowach odtwarzanej piosenki „Lola, zabiłam go” zasymulował podcięcie nożem gardła arcybiskupa, a dla większego efektu rozlał sztuczną krew - informują przedstawiciele warszawskiej prokuratury.

O sprawie krytycznie wypowiedział się m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Od takiego zachowania drag queen odcinali się także organizatorzy wyborów Mr Gay Poland i Grupa Stonewall, która w Poznaniu zajmuje się działaniami wspierającymi środowisko LGBT.

W zachowaniu drag queen nic złego nie widział za to właściciel klubu.

- To było show jednego z artystów. Cenzura już dawno się skończyła, więc nie cenzurujemy występów, tym samym nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co dany artysta zaprezentuje. Ten występ spotkał się z zadowoleniem ze strony publiczności

- mówił Sergiusz Wróblewski, właściciel klubu Punto Punto.

Czytaj też: "Czyściciel" kamienic walczy o uniknięcie więzienia. Chociaż został skazany, to jest na wolności i nie przychodzi na swój proces

Śledztwo w sprawie wydarzeń z klubu Punto Punto z urzędu wszczęła poznańska prokuratura. Jednak na początku 2020 roku decyzją Prokuratury Krajowej, sprawa została niespodziewanie przeniesiona do Warszawy. Chociaż wysłaliśmy maila z pytaniem do Prokuratury Krajowej, dlaczego śledztwo przeniesiono do Warszawy, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Tymczasem w ostatnim czasie prokuratura w Warszawie postawiła Markowi M. zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego, nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważenia wyznawców kościoła katolickiego.

- Materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia mężczyźnie zarzutu popełnienia przestępstwa: publicznego nawoływania do zbrodni (art. 255 par. 2 kodeksu karnego), nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych (art. 256 par. 1 kodeksu karnego) i znieważania z powodu przynależności wyznaniowej (art. 257 par. 1 kodeksu karnego) - podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Kilka miesięcy wcześniej, po zdarzeniu, Marek M. przeprosił na facebooku za swoje zachowanie. "Chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu w sobotę dnia 10.08.2019 r. na Gali Mr. Gay Poland w klubie Punto Punto Club. Emocje jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję. Kukła użyta w performancie była metaforą nie osoby arcybiskupa lecz poglądów i wypowiedzi, które w ostatnim czasie zostały przez niego wyrażone. Nie mniej jednak rozumiem, iż występ przybrał kształt przekraczający granice wyrażania siebie. Wszystkie otrzymane uwagi wzięłam do serca" - pisał wtedy.

Premier Morawiecki o kontrowersyjnym występie drag queen w Poznaniu - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Czytaj więcej o sprawie:

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.