Piotr Tymczak

Domagają się jawności wydatków na Światowe Dni Młodzieży [WIDEO]

Domagają się jawności wydatków na Światowe Dni Młodzieży [WIDEO] Fot. Piotr Tymczak
Piotr Tymczak

Finanse. Inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom oraz Partia Razem domagają się, aby miasto dokładnie rozliczało się z planów wydatków na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. i bardziej zabiegało o współudział strony kościelnej w opłatach.

- Nie wiemy do dziś, jak ma wyglądać budżet Światowych Dni Młodzieży. W jakim stopniu miasto, państwo i Kościół mają współuczestniczyć w wydatkach - mówił Michał Wszołek z Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom podczas wczorajszej konferencji przed krakowskim magistratem.

Michał Wszołek z Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom o ŚDM:

Autor: Piotr Tymczak

- To wielka impreza pod względem finansowym, musimy więc zdawać sobie sprawę z ryzyka nadużyć i korupcji. Mówiliśmy już podczas protestu przeciwko zimowym igrzyskom, że przygotowanie tak dużych przedsięwzięć wymaga pełnej przejrzystości i jawności wydatków - podkreśla Weronika Śmigielska z Krakowa Przeciw Igrzyskom i Partii Razem.

Weronika Śmigielska z Krakowa Przeciw Igrzyskom i Partii Razem:

Autor: Piotr Tymczak

Kościół nie może jeszcze oszacować, jakie będą całkowite wydatki na ŚDM, ponieważ nie wiadomo, ile dokładnie przyjedzie pielgrzymów (wstępne szacunki mówią o ponad 2 mln osób). Kościół ma pokryć wydatki związane z przygotowaniem mszy św., spotkań z papieżem, katechez, budową ołtarzy. Część pielgrzymów się rejstruje i wnosi opłaty. W pakiecie mają zapewnione posiłki, nocleg i przejazdy.

Zdaniem Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom i Partii Razem Kościół powinien współfinansować także dodatkową komunikację (potrzeba na to ok. 7,5 mln zł), noclegi w szkołach oraz wydatki organizacyjne miasta (m.in. na bezpieczeństwo, sprzątanie) szacowane na 80 mln zł. Urząd Miasta informuje, że trwają negocjacje ze stroną kościelną w tej sprawie. Miasto liczy też na wsparcie państwa, bowiem na ŚDM przyjedzie papież Franciszek - i będzie to oficjalna wizyta głowy państwa.

Senator Bogdan Klich (PO) otrzymał informację z resortu spraw wewnętrznych, że w projekcie budżetu państwa na rok 2016 jest rezerwa celowa w kwocie 100 mln zł na działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ŚDM. To mogą być fundusze m.in. na mobilny monitoring, o który zabiegał senator Klich.

Piotr Tymczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.