Piotr Tymczak

Domagają się jawności wydatków na Światowe Dni Młodzieży [WIDEO]

Domagają się jawności wydatków na Światowe Dni Młodzieży [WIDEO] Fot. Piotr Tymczak
Piotr Tymczak

Finanse. Inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom oraz Partia Razem domagają się, aby miasto dokładnie rozliczało się z planów wydatków na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. i bardziej zabiegało o współudział strony kościelnej w opłatach.

- Nie wiemy do dziś, jak ma wyglądać budżet Światowych Dni Młodzieży. W jakim stopniu miasto, państwo i Kościół mają współuczestniczyć w wydatkach - mówił Michał Wszołek z Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom podczas wczorajszej konferencji przed krakowskim magistratem.

Michał Wszołek z Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom o ŚDM:

Autor: Piotr Tymczak

- To wielka impreza pod względem finansowym, musimy więc zdawać sobie sprawę z ryzyka nadużyć i korupcji. Mówiliśmy już podczas protestu przeciwko zimowym igrzyskom, że przygotowanie tak dużych przedsięwzięć wymaga pełnej przejrzystości i jawności wydatków - podkreśla Weronika Śmigielska z Krakowa Przeciw Igrzyskom i Partii Razem.

Weronika Śmigielska z Krakowa Przeciw Igrzyskom i Partii Razem:

Autor: Piotr Tymczak

Kościół nie może jeszcze oszacować, jakie będą całkowite wydatki na ŚDM, ponieważ nie wiadomo, ile dokładnie przyjedzie pielgrzymów (wstępne szacunki mówią o ponad 2 mln osób). Kościół ma pokryć wydatki związane z przygotowaniem mszy św., spotkań z papieżem, katechez, budową ołtarzy. Część pielgrzymów się rejstruje i wnosi opłaty. W pakiecie mają zapewnione posiłki, nocleg i przejazdy.

Zdaniem Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom i Partii Razem Kościół powinien współfinansować także dodatkową komunikację (potrzeba na to ok. 7,5 mln zł), noclegi w szkołach oraz wydatki organizacyjne miasta (m.in. na bezpieczeństwo, sprzątanie) szacowane na 80 mln zł. Urząd Miasta informuje, że trwają negocjacje ze stroną kościelną w tej sprawie. Miasto liczy też na wsparcie państwa, bowiem na ŚDM przyjedzie papież Franciszek - i będzie to oficjalna wizyta głowy państwa.

Senator Bogdan Klich (PO) otrzymał informację z resortu spraw wewnętrznych, że w projekcie budżetu państwa na rok 2016 jest rezerwa celowa w kwocie 100 mln zł na działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ŚDM. To mogą być fundusze m.in. na mobilny monitoring, o który zabiegał senator Klich.

Piotr Tymczak

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

g

Skoro impreza ma skorzystać choćby ze złotówki publicznych pieniędzy to cały kosztorys na stół, nie po fakcie ale przed realizacją zadania z dokładnym określeniem, która strona za co odpowiada.
No a tak na marginesie to te "dni" tak są potrzebne Krakowowi jak umarłemu kadzidło.
Bez tych dni to młodzież nie będzie istnieć?
Może tak wzorem referendum dotyczącym ZIO2022 również referendum dotyczące finansowania tej imprezy z pieniędzy publicznych?

jkj

ich boi się nawet putin.

DziadzioTomek

KK powinien zapłacić również za utrudnienia dla mieszkańców spowodowane tym Spędem. Czy przed organizację KK uzyskał zgodę Radnych lub było referendum na organizację imprezy. Grilowanie na Zakrzówku nie miało zgody i zostało rozpędzone przez Policję.

DziadzioTomek

KK powinien zapłacić również za utrudnienia dla mieszkańców spowodowane tym Spędem. Czy przed organizację KK spytał radnych lub było referendum co myślą o tym mieszkańcy takie jak przed olimpiadą.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.