Norbert Ziętal

Do obiegu wchodzą nowe dowody osobiste, z drugą cechę biometryczną. Wkrótce także takie karty płatnicze

Nowy wzór dowodu osobistego. Fot. KPRM Nowy wzór dowodu osobistego.
Norbert Ziętal

Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Od grudnia Polacy, jako jedni z pierwszych na świecie, będą mogli korzystać z biometrycznej karty płatniczej.

Nowymi elementami, które znajdą się na dowodzie osobistym, będą odciski palców (w warstwie elektronicznej) i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego (w warstwie graficznej).

- Rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wprowadzone w niedzielę, 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada – poinformowali ministrowie Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania do wymogów prawa unijnego. Nowe rozwiązania pozwalają lepiej zabezpieczyć dokumenty. Obecnie ta procedura obowiązuje przy wydawaniu paszportów. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia.

Skanery dotarły już do urzędów gmin. Łącznie 7450 urządzeń. Dodatkowo urzędy otrzymają stacje mobilne urzędnika. To urządzenia, które umożliwią oddanie odcisków palców przez osoby, które nie będą mogły osobiście dotrzeć do urzędu gminy. Na początek będzie to 335 stacji.

W nowym dowodzie poza odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela dowodu będzie też kilka innych zmian. M.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Poza wyjątkowymi sytuacjami można to zrobić tylko w urzędzie.

Nowości szykują się również w bankowości

Tutaj Polska ma szansę stać się światowym liderem. Od grudnia Bank Pocztowy ma wprowadzić do użytku biometryczną kartę płatniczą. Jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. W pierwszej kolejności z rozwiązania będą mogli skorzystać klienci instytucjonalni. Przy korzystaniu z takiej karty będziemy się posługiwali odciskiem palca. Przed realizacją płatności konieczne będzie przyłożenie kciuka do specjalnego czujnika na awersie karty, w którym dochodzić będzie do odczytu linii papilarnych.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.