Paweł Stachnik

Długie łodzie Piastów. Piastowicze walczą o koronę

Być może Piastowie wywodzili się ze Skandynawii, a do Polski przypłynęli na swoich charakterystycznych łodziach Fot. archiwum Być może Piastowie wywodzili się ze Skandynawii, a do Polski przypłynęli na swoich charakterystycznych łodziach
Paweł Stachnik

Dynastie. Historycy wciąż dyskutują nad pochodzeniem Piastów. Niektórzy badacze uważają, że ród ten przybył na ziemie polskie z Wielkich Moraw lub Skandynawii. Być może Mieszko nosił pierwotnie normańskie imię. W kilku momentach dzieje dynastii mogły potoczyć się zupełnie inaczej. Czy z korzyścią dla Polski?

Wydawać by się mogło, że o Piastach wiemy już wszystko. Przez kilka wieków dziesiątki historyków zdążyło przeanalizować i opisać każdy aspekt piastowskiej historii. Wszystkie źródła zostały wszechstronnie zbadane i zinterpretowane, a wszystkie hipotezy zweryfikowane. Wcale częste są głosy, że nic nowego nie da się wymyślić i skazani jesteśmy na to, co dotąd udało się ustalić.

Tymczasem badacze nie rezygnują z poszukiwania nowych rozwiązań, wysuwania nowych pomysłów, koncepcji i interpretacji. Przykładem mogą być coraz to nowe hipotezy na temat pochodzenia Piastów. Przyjęte powszechnie założenie, że byli jednym ze słowiańskich rodów, który przez lata budował swoją pozycję, a wreszcie przejął władzę nad pozostałymi wspólnotami i stworzył państwo, poddawane jest w wątpliwość.

Mieszko był wikingiem?

Niedawno prof. Przemysław Urbańczyk wysunął śmiałą hipotezę, że Piastowie byli potomkami arystokracji wielkomorawskiej. Od dawna natomiast funkcjonuje teoria o normańskim pochodzeniu Piastów. Skłania się ku niej Sławomir Leśniewski, autor książki „Drapieżny ród Piastów”.

W dalszej części tekstu przeczytasz o tym, skąd mogą pochodzić Piastowie i jak mogła potoczyć się ich historia.

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.