Bogusław Kwiecień

Dla posła z Jawiszowic zatrzymywali specjalnie pociąg cesarsko-królewskiej kolei

Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic Fot. Bogusław Kwiecień, Archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic
Bogusław Kwiecień

Jan Zabuda był jedną z najbardziej znaczących postaci w ponad 700-letniej historii Jawiszowic. Blisko współpracował z kontrowersyjnym ks. Stanisławem Stojałowskim, obrońcą chłopów.

Dla niego specjalnie zatrzymywał się w Jawiszowicach pociąg kolei cesarsko-królewskiej, gdy wracał z posiedzeń parlamentu wiedeńskiego. Anegdota o pośle Janie Zabudzie jest obecna wśród jawiszowian od wielu pokoleń.

Słyszała ją także Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic i zarazem dyrektor Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. – Opowiadano, że w miejscu, gdzie stawał pociąg, nie było nawet przystanku. Dzisiaj jest tam stacja Jawiszowice - Jaźnik. Na posła Zabudę czekała kolaska, którą jechał do domu – mówi Anna Kasprzyk-Hałat.

Jan Zabuda jest jedną z najbardziej znaczących postaci w bogatej, ponad 700-letniej historii wsi. Urodził się 19 października w 1859 r. w Jawiszowicach. Był rolnikiem na odziedziczonym po rodzicach Adamie Zabudzie i Katarzynie (z domu Dadak) gospodarstwie, które liczyło kilka hektarów. Dzisiaj ta część Jawiszowic nazywana jest Zabudówką.

W Stowarzyszeniu Przyjaciół Jawiszowic przyznają, że o Janie Zabudzie nie ma zbyt wielu informacji. Wiadomo, że ukończył szkoły ludowe, potem zdobywał wiedzę samodzielnie, a zachowane dokumenty świadczą, że był bardzo kulturalnym człowiekiem, który posługiwał się pięknym językiem polskim. Jak opisywał go Dziennik Krakowski z 1897 roku, gdy był już posłem do Rady Państwa w Wiedniu, wygląd miał sympatyczny, włosy krótko ostrzyżone, twarz bez zarostu.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • O szczegółach z życia księdza,
  • Jak wpisał się w historię?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.