Bogusław Kwiecień

Dla posła z Jawiszowic zatrzymywali specjalnie pociąg cesarsko-królewskiej kolei

Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic Fot. Bogusław Kwiecień, Archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic
Bogusław Kwiecień

Jan Zabuda był jedną z najbardziej znaczących postaci w ponad 700-letniej historii Jawiszowic. Blisko współpracował z kontrowersyjnym ks. Stanisławem Stojałowskim, obrońcą chłopów.

Dla niego specjalnie zatrzymywał się w Jawiszowicach pociąg kolei cesarsko-królewskiej, gdy wracał z posiedzeń parlamentu wiedeńskiego. Anegdota o pośle Janie Zabudzie jest obecna wśród jawiszowian od wielu pokoleń.

Słyszała ją także Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic i zarazem dyrektor Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. – Opowiadano, że w miejscu, gdzie stawał pociąg, nie było nawet przystanku. Dzisiaj jest tam stacja Jawiszowice - Jaźnik. Na posła Zabudę czekała kolaska, którą jechał do domu – mówi Anna Kasprzyk-Hałat.

Jan Zabuda jest jedną z najbardziej znaczących postaci w bogatej, ponad 700-letniej historii wsi. Urodził się 19 października w 1859 r. w Jawiszowicach. Był rolnikiem na odziedziczonym po rodzicach Adamie Zabudzie i Katarzynie (z domu Dadak) gospodarstwie, które liczyło kilka hektarów. Dzisiaj ta część Jawiszowic nazywana jest Zabudówką.

W Stowarzyszeniu Przyjaciół Jawiszowic przyznają, że o Janie Zabudzie nie ma zbyt wielu informacji. Wiadomo, że ukończył szkoły ludowe, potem zdobywał wiedzę samodzielnie, a zachowane dokumenty świadczą, że był bardzo kulturalnym człowiekiem, który posługiwał się pięknym językiem polskim. Jak opisywał go Dziennik Krakowski z 1897 roku, gdy był już posłem do Rady Państwa w Wiedniu, wygląd miał sympatyczny, włosy krótko ostrzyżone, twarz bez zarostu.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • O szczegółach z życia księdza,
  • Jak wpisał się w historię?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.