Dla kogo kot, dla kogo pies? [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
szal

Dla kogo kot, dla kogo pies? [poradnik]

szal

Zarówno pies, jak i kot chętnie wchodzą w interakcje z ludźmi. Pies bez człowieka czuje się samotny, kot świetnie radzi sobie we własnym towarzystwie.

Wielbicielem kotów był Leonardo da Vinci, który na szkicach utrwalił wiele kocich ruchów i pozycji. Kochał je też frontman brytyjskiej grupy Queen Freddie Mercury. Z kolei psa miał wielki mistrz sus-pensu Alfred Hitchcock, Paul McCartney z grupy The Beatles czy Elvis Presley. Joanna Krupa z „Top Model” to chyba najsłynniejsza miłośniczka psów wśród polskich celebrytów.

Do jakiego zwierzaka jesteś podobny?

Jedni wybierają koty, inni psy, ajeszcze trzecia grupa ludzi nie wyobraża sobie życia bez obu tych zwierzaków wdomu. Zdaniem ekspertów, ludzie szukają zwierząt podobnych donich samych. Łatwiej jest im wtedy znaleźć wspólny język ze swoimi pupilami izrozumieć ich potrzeby.Opiekunami kotów zostają zazwyczaj osoby, które podążają wżyciu własną ścieżką. Psy wybierane są głównie ze względu nato, że lubią dotrzymywać swoim opiekunom towarzystwa podczas spacerów izabaw nałonie natury. Zarówno pies, jak ikot chętnie wchodzą winterakcje zludźmi iprzywiązują się doswoich opiekunów. Różnica polega natym, że pies nie potrafi żyć bez człowieka, kot zaś równie dobrze czuje się tylko we własnym towarzystwie.

Jeśli zatem pragniemy mieć zwierzaka, który będzie wpatrzony w nas jak w obrazek i spełniał wszystkie nasze polecenia, weźmy psa. Kot nie będzie już tak chętny, by się nam podporządkować, jako że ze swej natury jest stworzeniem, który nie lubi słuchać poleceń. Decydując się na kota, musimy tę jego niezależność uszanować.

Czy weźmiemy psa czy kota, będziemy musieli go karmić, dbać o jego zdrowie, pielęgnować jego sierść, obdarzać go pieszczotami i bawić się z nim, jednakże... psy są z reguły bardziej absorbujące od kotów i trzeba im poświęcać więcej czasu. Ot, choćby dlatego, że wymagają spacerów. Trzeba z nimi wychodzić przynajmniej trzy razy dziennie, w tym raz na dłużej. Kota natomiast można wypuszczać samego na dwór, można go wyprowadzać (o ile się na to godzi), ale nie trzeba. Równie dobrze zwierzak może całe życie spędzić w czterech ścianach, nie wyściubiając nosa za próg.

Jeśli jednak nie mamy nic przeciw rannemu wstawaniu, uwielbiamy długie spacery, nie jesteśmy typem imprezowiczów, a urlop wolimy spędzać na wędrówce po górach, a nie wylegując się na plaży w ciepłych krajach - pies będzie dla nas idealnym towarzyszem. Kot bardziej pasuje do typowych domatorów, preferujących wieczory przy telewizorze lub dobrej książce.

Przedstawiciele obydwu gatunków (pies i kot) wymagają jedzenia, przysmaków, legowiska, misek, zabawek i akcesoriów do pielęgnacji. Psu musimy jeszcze kupić obrożę lub szelki, smycz, kaganiec, smycz szkoleniową, ubranko, transporter lub matę samochodową. W przypadku kota natomiast kuwetę, żwirek, drapak, transporter, ewentualnie szelki i smycz. Do kosztów utrzymania musimy rzecz jasna doliczyć wydatki na lekarza weterynarii - głównie na odrobaczanie i szczepienia, z tym że kotów niewychodzących nie ma potrzeby szczepić na niektóre choroby, na które powinno się szczepić ich wychodzących kolegów. Koty i psy nie- przeznaczone do hodowli dobrze jest wykastrować (w przypadku kocurów jest to wręcz konieczne).

Który najpierw w domu - pies czy kot?

W moim domu rodzinnym był pies i kot, bo wbrew stereotypom zwierzaki te potrafią się doskonale „dogadać”. Łatwiejszą opcją jest sprowadzenie szczeniaka, podczas gdy kot jest już dorosły. Wtedy musimy oba zwierzęta przyzwyczaić do swojego zapachu, a szczeniak powinien być już nauczony podstawowych komend i zachowań.

Nieco trudniejszym przypadkiem jest nabywanie kotka, podczas gdy w domu jest już dorosły pies. Aklimatyzację psa trzeba zacząć jeszcze przed przybyciem kota, między innymi przyzwyczajać go do kociego zapachu i nagradzając za brak agresywnej reakcji w stosunku do niego. Jeśli będziemy karcić psa, to zapach kota lub jego obecność będzie kojarzyć się z czymś niedobrym i niekorzystnym. Z kolei dobre wprowadzenie kotka i pozytywna reakcja psa może uaktywnić u naszego pupila instynkty wychowawcze i opiekuńcze w stosunku do nowego lokatora.

opr. szal

szal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.