Czym jest ECMO? Działa jak proteza, która zastępuje pacjentowi płuca, kiedy te nie są już w stanie oddychać

Czytaj dalej
Fot. Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press
Nicole Młodziejewska

Czym jest ECMO? Działa jak proteza, która zastępuje pacjentowi płuca, kiedy te nie są już w stanie oddychać

Nicole Młodziejewska

Kiedy tlenoterapia i respirator nie dają już rady, pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 trafiają na terapię ECMO. To jedno urządzenie przez kilka dni zastępuje im płuca i oddycha za nie. Niestety, pod ECMO trafiają najczęściej osoby niezaszczepione i młode. O tym, jak dokładnie działa ECMO i jak wielu pacjentom ratuje ono życie, opowiada dr hab. Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Ostatnio, w czasie pandemii koronawirusa, coraz częściej słyszy się, że pacjenci z COVID-19 w ciężkim stanie trafiają na terapię ECMO. Na czym dokładnie ona polega?
ECMO to aparat do oksygenacji pozaustrojowej, czyli utlenowania pozaustrojowego krwi. Zastępuje on w pewnym zakresie pracę płuc. Jego zadaniem jest natlenowanie, dostarczanie życiodajnego tlenu.
Ten aparat - w warunkach ekstremalnych - zastępuje płuca pacjenta w sposób mechaniczny. Jest to pewnego rodzaju proteza, czyli urządzenie, które w sposób skuteczny utrzymuje funkcje układu oddechowego w sytuacji, gdy jego czynność zostaje upośledzona. Ten aparat jest stosowany w sytuacjach absolutnie skrajnych.

Jacy pacjenci kwalifikują się do terapii ECMO?
Do terapii tej kwalifikują się osoby, które są stosunkowo młode biologicznie, bez chorób współistniejących, które zapadły w skrajną niewydolność oddychania, a u których - według oceny anestezjologicznej - istnieje szansa przywrócenia funkcji płuc. Jest to najwyższy i ostateczny element terapii u części pacjentów z COVID-19.

Obecnie głośno zrobiło się o tej formie leczenia ze względu na koronawirusa, ale jest to terapia, która już wcześniej była używana.
Tak, terapia ta od kilku lat stosowana jest z powodzeniem w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego. ECMO było wykorzystywane przed zabiegami transplantacji płuc, przy wielorakich niewydolnościach oddechowych pojawiających się z różnych przyczyn, a w tej chwili jest to urządzenie, którego używa się w kontekście osób chorych na COVID-19, u których utrzymanie czynności układu oddechowego wymaga wspomagania. Wtedy też ten aparat na kilka dni przejmuje funkcje życiowe. Obecnie kilku pacjentów z Covid-19 przebywa na tej terapii na Oddziale Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Jak długa trwa taka terapia?
Od kilku do kilkunastu dni, z nadzieją ustąpienia objawów powodujących niewydolność oddychania.

Ale nie zawsze ECMO przynosi oczekiwane efekty?
Znaczna część pacjentów umiera, mimo zastosowania terapii ECMO, dlatego, że takie leczenie podejmuje się w sytuacjach skrajnych, w których mamy do czynienia z zagrożeniem życia pacjenta. Trzeba jednak przyznać, że dla tych pacjentów jest to jedyny ratunek. Jeżeli nawet udaje się uratować tylko część pacjentów, to jest to olbrzymim sukcesem, zwłaszcza w kontekście osób, które są młode, a u których te czynniki niewydolności oddechowej są odwracalne.

I co z tymi, których udaje się wyleczyć? Funkcjonują tak, jak przed chorobą, czy przez resztę życia muszą korzystać np. z koncentratora tlenu?
Część pacjentów udaje się wyprowadzić w sposób skuteczny z niewydolności oddychania, ale czasami zdarza się, że nadal potrzebują tlenu, wymagają przewlekłej tlenoterapii w warunkach najpierw szpitalnych, a następnie domowych. Ale i tak funkcjonowanie w takim stanie jest możliwe.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.