Czy ulżą kobietom w ciąży?

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Czy ulżą kobietom w ciąży?

Liliana Hachani

Osiem placówek w całym kraju zostało wybranych do testowania pilotażowego programu NFZ. Wśród wybrańców znalazł się również Szpital Na Wyspie w Żarach.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił właśnie pilotażowy program kompleksowej opieki nad kobietą w ciąży. Do innowacyjnego programu mogły przystąpić placówki, które deklarują minimum 600 porodów rocznie. Muszą również zapewnić dostęp do poradni ginekologiczni-położniczych. Żarski Szpital Na Wyspie został do niego zakwalifikowany wraz z siedmioma innymi placówkami wybranymi do testu z całego kraju. Nowy program działa w Żarach od 1 lipca, zgłaszać się do niego mogą kobiety na każdym etapie ciąży.

Model opieki nad kobietą i jej nowonarodzonym dzieckiem ma być zmieniony tak, aby na pierwszym miejscu nie stały procedury, ale zdrowie i dobro pacjenta. W ramach projektu ciężarna kobieta otrzyma kompleksową opiekę w czasie ciąży, porodu i sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Nad bezpieczeństwem przyszłej mamy czuwał będzie zespół złożony z ginekologa i położnej, który zajmie się nią od momentu zgłoszenia się kobiety do programu, do ukończenia przez jej dziecko szóstego tygodnia życia. Ma to zapewnić komfort psychiczny młodej mamie i zwiększyć jej poczucie bezpieczeństwa. Opieka po urodzeniu dziecka przewiduje wizyty położnej w domu i konsultacje w zakresie karmienia piersią. - Kompleksowa opieka to bardzo dobry pomysł. Zwiększy zaufanie ciężarnej kobiety do personelu medycznego i ułatwi dostęp do lekarza. Gdybym miała taką możliwość, chętnie skorzystałabym z takiej oferty - mówi pani Magda z Olbrachtowa.

To rozwiązanie godne uwagi. Dzisiaj na refundowaną wizytę u ginekologa czeka się długo. Takie rozwiązanie ułatwi dostęp  ciężarnej kobiety do opieki
Liliana Hachani To rozwiązanie godne uwagi. Dzisiaj na refundowaną wizytę u ginekologa czeka się długo. Takie rozwiązanie ułatwi dostęp ciężarnej kobiety do opieki medycznej - mówi pani Magda.

Innymi wymiernymi korzyściami z wprowadzenia kompleksowej opieki będzie zmniejszenie umieralności okołoporodowej i mniejsza liczba wykonywanych cesarskich cięć. Lubuski NFZ na funkcjonowanie programu w Żarach do końca roku wyda 2 mln. zł. Prezes Szpitala Na Wyspie, Wiesław Olszański nie chciał rozmawiać o testowanym w placówce projekcie. Stwierdził, że jest na to za wcześnie. Pilotażowy program zostanie oceniony przez grupę ekspertów. Jeśli znajdzie ich akceptację zostanie wdrożony w całym kraju.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.