Grzegorz Skowron

Czy nowi urzędnicy wyborczy poradzą sobie z problemami

Czy nowi urzędnicy wyborczy poradzą sobie z problemami
Grzegorz Skowron

Coraz mniej czasu, bo już tylko około pięciu miesięcy pozostało na przygotowanie jesiennych wyborów samorządowych. Tymczasem co chwilę wychodzą na jaw problemy, których rozwiązanie wydaje się niemożliwe.

Chodzi np. o kamery, które powinny być zamontowane we wszystkich lokalach wyborczych. Dzięki nim każdy, kto tylko chciał, miał możliwość śledzenia na bieżąco, co dzieje się w danej komisji. Państwowa Komisja Wyborcza alarmowała już kilka miesięcy temu, że nie da się w tak krótkim czasie kupić urządzeń i stworzyć oprogramowania, które byłoby sprawdzone i niezawodne. Wczoraj okazało się, że transmisji on-line z lokali wyborczych nie będzie, ale nie z powodu kłopotów technicznych, tylko przez słynne w ostatnich dniach RODO.

Jak wyjaśnił przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, rozporządzenie unijne o ochronie danych osobowych jest ważniejsze niż polskie przepisy wyborcze, a kamery przy urnach naruszałyby chronione unijnymi regulacjami prawo do prywatności - nie każdy chce, by ktoś wiedział, czy głosuje w wyborach. Takie wątpliwości PKW już zgłaszała, ale nikt się nimi nie przejął. Dopiero wejście w życie RODO rozwiązało problem.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

  • jak zmieniła się liczba urzędników pracujących przy wyborach?
  • gdzie liczba radnych zwiększy się? 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.