Czy każdy szpital w Wielkopolsce będzie przyjmować chorych na COVID-19? Jak będą wyglądać trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Anastazja Bezduszna

Czy każdy szpital w Wielkopolsce będzie przyjmować chorych na COVID-19? Jak będą wyglądać trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego?

Anastazja Bezduszna

Szpitale na początku tygodnia dostały od Ministerstwa Zdrowia nowe wytyczne strategii walki z koronawiursem, zgodnie z którą znika pojęcie szpitali jednoimiennych. Osoby z koronawirusem będą mogły być leczone na oddziałach zakaźnych ponad 80 placówek medycznych. W szczególnie trudnych przypadkach chorzy trafiać będą do jednego z dziewięciu szpitali wielospecjalistycznych. Sprawdziliśmy, jak od 15 września będzie wyglądać 3-poziomowe zabezpieczenie szpitalne w Wielkopolsce.

Trzeci pozom: Z chorobami współistniejącymi do szpitala przy ul. Szwajcarskiej

Powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego zapowiedział 3 września wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Tutaj trafią pacjenci, którzy oprócz potwierdzonego zakażenia koronawirusem mają inne schorzenia lub choroby współistniejące. W szpitalach wielospecjalistycznych będą między innymi oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce 9. Jeden z nich to Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia.

Zobacz również: Lekarze rodzinni nie będą musieli przyjmować pacjentów z objawami koronawirusa. Będą mogli dać skierowanie na test po rozmowie telefonicznej

Drugi poziom: cztery oddziały zakaźne w Wielkopolsce

Na poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. To tutaj leczyć będą osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Jak podaje rzecznik Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, w Wielkopolsce będzie ich cztery.

- Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, szpitale, które w swojej strukturze posiadają oddział zakaźny, są na 2. poziomie referencyjności. Liczba łóżek przeznaczona dla chorych zarażonych COVID-19 uzależniona jest od ogólnej liczby łóżek na oddziałach zakaźnych szpitali wpisanych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą

- mówi Tomasz Stube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinet Wojewody.

>

Na drugim poziomie w Wielkopolsce znalazły się:

Zgodnie z wytycznymi, szpital przy ul. Krysiewicza zabezpiecza 34 łózka na rzecz pacjentów z COVID-19.

- Mamy postawione zadanie. Otrzymaliśmy wytyczne i szukamy rozwiązań, które nie zaburzą pracy całego szpitala i pozwolą przyjmować i leczyć wszystkie chore dzieci

- mówi Urszula Łaszyńska, rzecznik SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

W sumie w całym kraju na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych znajduje się około 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także na przykład podłączenia do respiratora. W Wielkopolsce ma być ich ponad 90.

Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali. W całej Polsce jest ich ponad 600. Zgodnie z wytycznymi, powinny w nich funkcjonować izolatki, do których na diagnozę trafią pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W Wielkopolsce takich placówek medycznych jest 42.

Zobacz też: Bezpłatne badania na koronawirusa w Wielkopolsce - od 8 września zaczynają funkcjonować kolejne punkty drive-thru

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że obecnie funkcjonuje 21 izolatoriów posiadających 2025 miejsc dla pacjentów z COVID-19. W Wielkopolsce izolatorium prowadzone jest w budynku Hotelu IKAR w Poznaniu. Z urzędu wojewódzkiego dowiedzieliśmy się, że izolatorium w Poznaniu dysponuje 264 miejscami, a obecnie przebywa w nim 65 osób (wg. stanu na 7 września 2020 roku).

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anastazja Bezduszna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.