Tomasz Trepka

Czy antysemicka nagonka z Marca 1968 roku może się powtórzyć?

Między innymi ksiądz Adam Boniecki odpowiadał w Kielcach na trudne pytania związane z rolą Kościoła w Marcu 1968 roku Fot. Tomasz Trepka
Między innymi ksiądz Adam Boniecki odpowiadał w Kielcach na trudne pytania związane z rolą Kościoła w Marcu 1968 roku
Tomasz Trepka

W marcu 1968 roku rozpoczęły się protesty studenckie. Społeczny bunt wkrótce ogarnął cały kraj. Walce ze studentami oraz inteligencją towarzyszyła kampania propagandowa o wyraźnym ostrzu antysemickim. Nie zakończyła się jednak w marcu, a trwała przez kolejne miesiące i zakończyła się często bezpowrotnymi wyjazdami tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

Dlaczego doszło do wydarzeń w wyniku których wyemigrowało aż tylu Polaków? – Nawet w naszych najbardziej radykalnie nastawionych grupach nie było takiego przeświadczenia, że w tym kraju nie da się żyć, że trzeba z niego uciekać. Ten okres PRL-u jest jakoś zafałszowany i przedstawiany obecnie jakby w nim nic nie wolno było robić.


Ksiądz Adam Boniecki, profesor Andrzej Friszke, dziennikarz Seweryn Blumsztajn oraz działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Bogdan Białek – dyskutowali w Kielcach na temat wydarzeń, które rozegrały się w Polsce pięćdziesiąt lat temu. Doszli do dość zaskakujących wniosków. Zobacz jakich…

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.