"Czterej pancerni i pies", czyli pasjonaci na tropie kultowego serialu

Czytaj dalej
Fot. ze zbiorów Marka Łazarza
Roman Laudański

"Czterej pancerni i pies", czyli pasjonaci na tropie kultowego serialu

Roman Laudański

Ileż pokoleń Polaków bawiło się w dzieciństwie w „Pancernych”? Każdy chłopak chciał być Jankiem, a każda dziewczynka sanitariuszką Marusią. Dziś młodzi prędzej zainteresują się czołgami w komputerowej grze „World of Tanks” niż tymi w filmie „Czterej pancerni i pies”. A może niekoniecznie?

Pamiętacie scenę, w której Gustlik zdobywa most zwodzony w serialu „Czterej pancerni i pies”? Niemieckiemu żołnierzowi kładzie młotek na karku, sugerując, że to granat. To właśnie tę scenę, nakręconą wewnątrz mostu zwodzonego w Sztutowie, chciał odtworzyć Marcin Wolski z kolegą. I choć serial kręcono na sztutowskim moście w 1968 roku, to pamięć o nim pozostała, co Marcin postanowił wykorzystać. Zaprosił statystów i świadków powstawania serialu do opowiedzenia o tym przed kamerą. Ogłoszenia tej treści pojawiły się w gminie Sztutowo w połowie ubiegłego roku.

W Dzień Zwycięstwa, 9 maja 1966, nadano odcinek pilotażowy, a we wrześniu telewizja ruszyła z pierwszą serią. Jeszcze tego samego roku „Pancernych” powtórzono. A później kręcono kolejne odcinki.

Wśród plenerów w drugiej serii pojawiła się m.in. Bydgoszcz. To odcinek wyzwolenia filmowego Ritzen, w którym Gustlik z pancerfausta rozbija wrota śluzy, załoga spływa barką, a bydgoski Rybi Rynek zalany jest wodą.

– Rybi Rynek na potrzeby odcinka „Wysoka fala” został obłożony workami z piaskiem i zalany przez strażaków, Wenecja bydgoska była tłem przedzierania się Tomka Czereśniaka wodą przez linię frontu – przypomina Marek Łazarz. – Pierwszy odcinek drugiej serii, czyli podróż Tomka Czereśniaka z ojcem do wojska na barce, została nakręcona na wysokości „Stomilu” na Brdzie. W tle widać most magistrali węglowej. Jedną ze scen nakręcono na skrzyżowaniu ulicy Malczewskiego z Grodzką.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Roman Laudański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.