Częstochowskie dwie wieże. Jedna z nich zostanie wkrótce wyburzona

Czytaj dalej
Fot. BR
Bartłomiej Romanek

Częstochowskie dwie wieże. Jedna z nich zostanie wkrótce wyburzona

Bartłomiej Romanek

Częstochowa to miasto świętej wieży? Bez wątpienia, ale sami częstochowianie przez wiele lat mówili o dwóch wieżach – tej jasnogórskiej, będącej symbolem miasta, i tej drugiej – kominie dawnej elektrociepłowni, symbolizującej niektórym naukowo--akademickie tradycje miasta. Tyle że słynna „druga wieża” w Częstochowie wkrótce przestanie istnieć, a niektórzy częstochowianie mają z tym problem, mimo że komin nie pełni już żadnej praktycznej roli.

Wysiadacie na dworcu Częstochowa Osobowa i aleją Kościuszki dochodzicie do alei NMP. Już pewnie nie możecie się doczekać, aby obejrzeć się w lewo i zobaczyć to, po co przyjechaliście do Częstochowy. Aby ujrzeć jasnogórską wieżę – symbol duchowej stolicy Polski, wieżę jednego z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Ale kiedy odwrócicie głowę w prawo, z pewnością ujrzycie drugą częstochowską wieżę – 100-metrowy komin elektrowni na Zawodziu, doskonale widoczny z alei NMP.

Dla wielu częstochowian dwie wieże stanowiły symbole miasta - jeden z nich reprezentował duchową stolicę Polski, a drugi przemysłowy charakter Częstochowy, która przez lata była ważnym ośrodkiem gospodarczym. Taka narracja w ostatnich latach szczególnie popularna była podczas kampanii referen-dalnej w sprawie odwołania prezydenta Tadeusza Wrony. Referendum zakończyło jego samorządową karierę, a jego przeciwnicy, w tym rządząca obecnie w mieście Lewica, sugerowała, że Wrona zbyt mocno pochylił się przed jasnogórskim szczytem, zapominając o gospodarczym rozwoju miasta.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.