Piotr Subik

„Czer” bez stalinowskiego wyroku

Major Szewczyk, rodem spod Oświęcimia, był żołnierzem PSZ na Zachodzie i powojennego podziemia Major Szewczyk, rodem spod Oświęcimia, był żołnierzem PSZ na Zachodzie i powojennego podziemia
Piotr Subik

Pamięć. Dopiero po 71 latach sąd unieważnił wyrok skazujący cichociemnego Piotra Szewczyka za antykomunistyczną działalność w podziemiu

Ponad siedem dekad trzeba było czekać na unieważnienie wyroku wydanego przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na Piotra Szewczyka, ps. Czer, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Postanowienie w tej sprawie kilka dni temu odebrała jego siostra, 91-letnia Zofia Zużałek, mieszkanka Niemodlina na Opolszczyźnie.

- On sam nie doczekał wolnej, niepodległej Polski, za którą tylu Polaków oddało życie. I w której sprawiedliwości dziejowej wobec niego stało się zadość - zauważa dr Adam Cyra, były wieloletni historyk w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, autor książki o Piotrze Szewczyku zatytułowanej „Cichociemny z Babic”.

Czytaj więcej:

  • Nowy etap w życiu Piotra Szewczyka
  • Zemsta czerwonych

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.