Katarzyna Ponikowska

Czas przywrócić świetność ruinom zamku. Na początek powstaną okopy legionistów

Z zamku w Bydlinie zostały przede wszystkim mury świątyni, która powstała na jej fundamentach. Są też ślady suchej fosy Fot. Arch. Gminy Klucze Z zamku w Bydlinie zostały przede wszystkim mury świątyni, która powstała na jej fundamentach. Są też ślady suchej fosy
Katarzyna Ponikowska

Na wzgórzu Św. Krzyża w Bydlinie w tym roku zostaną odtworzone okopy legionistów Józefa Piłsudskiego. Ma to być początek przywrócenia świetności całego wzgórza z ruinami zamku.

Na wzgórzu Św. Krzyża w Bydlinie w tym roku zostaną odtworzone okopy legionistów Józefa Piłsudskiego. Ma to być początek przywrócenia świetności całego wzgórza z ruinami zamku.

Obecnie powstaje projekt przy wsparciu archeologów i pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej z dziedziny fortyfikacji I wojny światowej. Pierwszy etap prac ma polegać na odtworzeniu i odsłonięciu zachowanych elementów fortyfikacji polowych - okopów legionistów z czasów bitwy pod Krzywopłotami.

Żywa lekcja historii

W celu przybliżenia, jak wyglądało tu życie legionistów, wybudowana zostanie także pokazowa gawra (schron) osłaniający walczących przed deszcze czy wiatrem. Chodzi o to, aby miejsce było jak najbardziej autentyczne.

Dlatego przeprowadzone zostaną prace rekonstrukcyjne elementów fortyfikacji wojskowych, prace saperskie (na terenie mogą się znajdować miny przeciwpiechotne z czasów I wojny) oraz roboty przygotowawcze obejmujące uporządkowanie zieleni.

- Konieczne będzie m.in. wycięcie drzew, aby wzgórze było widoczne. Tak jak to było kiedyś - wyjaśnia Norbert Bień, wójt gminy Klucze.

Czytaj więcej i sprawdź, z jakich elementów będzie się składała inwestycja i kiedy może się ona spodziewać pierwszych zwiedzających. 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Katarzyna Ponikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.