Czas na przygotowania do przyjęcia młodych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. fot. Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj

Czas na przygotowania do przyjęcia młodych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Katarzyna Hołuj

Myślenice. Włączono zegar, który odlicza godziny do Światowych Dni Młodzieży. Ich uczestnicy będą gościli także tutaj.

W uruchomieniu zegara, oprócz ks. Stanisława Makowskiego, proboszcza miejscowej parafii NNMP oraz przedstawicieli władz miasta, wziął także udział ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Po włączeniu zegara, na Rynku wystąpił zespół "Siewcy Lednicy".

Autor: Katarzyna Hołuj

Zegar pokazuje nie tylko doby pozostałe do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży (tych od dziś zostało 321), ale nawet godziny, minuty i sekundy. Pomysł, aby stanął w Myślenicach, wyszedł od gminy, która włączyła się w przygotowania i już w czerwcu br. zadeklarowała udostępnienie miejsc noclegowych około 1600 uczestnikom ŚDM w sześciu szkołach i obiektach sportowych, którymi zarządza.

Organizatorzy ŚDM liczą jednak nie tylko na samorządy, ale także, a nawet przede wszystkim, na osoby prywatne. Odzew z ich strony już jest. Do tej pory w trzech myślenickich parafiach rodziny zadeklarowały przyjęcie około 900 pielgrzymów. W całym dekanacie myślenickim na noclegi w domach u rodzin może zaś liczyć ok. 1600 pielgrzymów.

- Chcielibyśmy tę liczbę podwoić, ale każda jaka się ostatecznie zbierze będzie ważna - mówił Jarosław Szlachetka, koordynator przygotowań do ŚDM w dekanacie myślenickim.

Wtórował mu ks. Grzegorz Suchodolski. - Każdy centymetr kwadratowy podłogi i łóżka będzie na wagę złota, zwłaszcza jeśli miałoby być tak zimno na dworze jak dzisiaj - mówił, kiedy dookoła faktycznie padało i mocno wiało. Ksiądz zachęcał jeszcze do czegoś innego: - Nie chodzi tylko o nocleg i polską gościnność, trzeba także abyśmy my sami z tego wydarzenia skorzystali, żebyśmy my także wzięli w tym udział.

W najbliższą niedzielę przy myślenickiej parafii NNMP (w salce przy ul. Ks. P. Skargi) rusza biuro informacyjne, gdzie nie tylko będzie można otrzymać odpowiedź na każde pytanie związane ze ŚDM, ale też zapisać się do udziału w nich. - Ruszamy też z akcją zbierania pieniędzy dla osób, które chcą wziąć udział w ŚDM, ale ich na to nie stać - mówi Małgorzata Aleksandrowicz, kierująca komitetem parafialnym. - Akcja nosi nazwę "Piątka w piątek" i jest skierowana przede wszystkim do osób młodych. Chodzi o to, aby umieli z czegoś zrezygnować i przekazać 5 zł na rzecz kogoś, kto jest bardziej od nich potrzebujący.

Datki będą zbierane po mszach, które w ramach przygotowań, są organizowane w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18.

[email protected]

Katarzyna Hołuj

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.