Czarny kot też jest spod Jasnej Góry ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Fot. Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Czarny kot też jest spod Jasnej Góry ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk

Jaka powinna być pamiątka? Powinna opowiadać historię. Skłaniać do wspomnień. Mieć duszę, odzwierciedlać miejsca, które się odwiedziło. A pamiątka z Częstochowy to pamiątka z Jasnej Góry. Obrazek z Matką Bożą z klasztorem jasnogórskim, plastikowa butelka na wodę święconą w kształcie figury Matki Boskiej, różaniec.

To typowe pamiątki z duchowej stolicy Polski. Tak myśli większość pątników i turystów. I tak na ogół jest. Ale są i inne, można je kupić na przykład w Centrum Informacji Turystycznej przy III alei Najświętszej Maryi Panny, w siedzibie Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Tyle że żeby je kupić, trzeba zejść z Jasnej Góry do miasta.

Sprawdziliśmy, co można przywieźć na pamiątkę z Częstochowy. - Mamy wiele pamiątek, także takie, które wykonują artyści - mówi Ewa Kosińska, dyrektor COT. - To m.in. ręcznie malowane, produkowane w bardzo krótkich seriach, kubki, filiżanki, talerzyki.

Są też np. pocztówki w formacie 3D, z głębią obrazu. Na niektórych - motywy religijne, Ojciec Święty Jan Paweł II. Można kupić też tradycyjną pocztówkę i przybić na niej pamiątkową pieczęć miasta. Są magnesy na lodówkę ze zdjęciami lub grafikami zabytków Częstochowy. Albo pudełeczko na różne drobiazgi z częstochowskim nadrukiem. To wszystko kupimy „na mieście”. W sanktuarium i w jego okolicy królują dewocjonalia.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.