Cydr zrobisz również domowym sposobem

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
(KT)

Cydr zrobisz również domowym sposobem

(KT)

Lubisz smak cydru, ale wolisz go nie kupować w sklepie? Wtedy najlepszym sposobem jest przygotowanie własnego. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak zrobić cydr? Cydr produkuje się podobnie do piwa - metodą górnej fermentacji. Zazwyczaj ma od 2 do 7 proc. zawartości alkoholu. Robienie cydru w domu jest niezwykle proste.

Oto przepis na cydr domowej roboty Tadeusza Flaka, właściciela sklepu Piwowin z Radzionkowa.

Zakładając, że chcemy zrobić około 6 litrów cydru - potrzebujemy około 6,5 litra soku z jabłek - część wytraci się w trakcie fermentacji. Specjaliści od cydru radzą mniej doświadczonym osobom kupować koncentraty soku jabłkowego - są dostępne zarówno w sklepach sieciowych, jak i specjalistycznych. Można też wyciskać sok z jabłek, jednak dla niektórych może się to okazać niemożliwe. Nie można natomiast używać soków w kartonowych opakowaniach z supermarketów, bo zawierają konserwanty.

Specjaliści zalecają następujące proporcje soków: z jabłek słodkich (bogate w cukier, odpowiedzialne za ilość alkoholu) - 5 części, jabłek kwaśnych (nadają cydrowi świeżą, kwaskową nutę) - 2 części, jabłek dzikich (gorzkie lub słodko-gorzkie odpowiedzialne za smak i aromat cydru) - 1 część.

Do tego możliwe jest dodawanie (dla posmaku) soków z czarnych porzeczek, czarnego bzu, winogron czy aronii. Powinno się jednak unikać soków z takich owoców, jak śliwka, morela czy brzoskwinia.

Gotowy sok należy przelać do balonu lub fermentatora. Trzeba dodać drożdże oraz pożywkę dla drożdży. Drożdży można użyć każdych, jednak lepiej zastosować specjalny tego typu produkt do cydru. Jest do kupienia bez problemu. Chodzi o to, że specjalne drożdże lepiej się prasują i podczas przelewania do butelek nie wytrąca się osad. Dzięki temu, cydr jest klarowniejszy.

Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze 18-24 st. C. Po około 3-7 dniach, gdy gaz wychodzi z rurki fermentacyjnej nie częściej niż raz na dwie minuty, cydr jest gotowy do rozlewania.

Gotowy cydr należy rozlać do czystych butelek (na przykład po piwie lub szampanie) odpornych na podwyższone ciśnienie (to bardzo ważne, inne butelki mogą pęknąć). Do każdej butelki dodać cukru - nie więcej niż 4g na każde 0,5 litra.

Napełnione i zamknięte butelki należy zostawić na parę dni w temperaturze pokojowej. Później trzeba je przenieść w chłodniejsze miejsce (5-10 st. C) i po 2-3 tygodniach cydr jest gotowy do spożycia. Można go przechowywać przez około rok. Później też będzie dobry do picia, jednak zacznie tracić swoje właściwości.

Za drożdże zapłacimy 3-4 zł (starczą nawet na 20 litrów), pożywkę dla drożdży - 1,50 zł (też na 20 l). Jeśli zdecydujemy się na koncentrat z jabłek, musimy liczyć się z kosztem 20-30 zł (za około 6 l). Jeśli z kolei zdecydujemy się na własnoręczne wyciskanie soku, musimy kupić ok. 10 kg jabłek. Jeśli go nie posiadamy, musimy jeszcze dokupić balon lub fermentator (60- 80 zł) - istnieją też plastikowe odpowiedniki za około 25 zł. Do tego kapslownica (przy butelkach szklanych) - ok. 50 zł oraz paczka kapsli (100 sztuk kosztuje ok. 5 zł). Jeśli nie mamy własnych butelek, możemy je kupić za około złotówkę.

W sumie koszt wyrobienia pierwszych 6 litrów cydru może wynieść od 130 do 180 złotych. Przy drugiej próbie wyrobienie 6 l cydru (12 butelek po 0,5 l) będzie nas już kosztowało tylko 30 zł. Dla porównania, w sklepach cena 1 l cydru to około 10 zł.Kuchnia śródziemnomorska: placuszki z cukinii oraz krewetki na cydrze z chorizo (źródło: Dzień Dobry TVN/x-news)

Autor: (KT)

(KT)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.