Coraz więcej młodych ludzi mówi: "A po co mi ten ślub!". W ciągu ośmiu lat o 10 proc. spadła liczba małżeństw kościelnych

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Grażyna Starzak

Coraz więcej młodych ludzi mówi: "A po co mi ten ślub!". W ciągu ośmiu lat o 10 proc. spadła liczba małżeństw kościelnych

Grażyna Starzak

Jeszcze osiem lat temu przed ołtarzem przysięgało sobie wierność prawie 70 proc. Polaków. Obecnie średnia krajowa to ok. 60 proc., ale w niektórych regionach, np. na Dolnym Śląsku, liczba małżeństw cywilnych przewyższyła już liczbę tych, zawieranych w kościele.

W Zachodniopomorskiem czy Lubuskiem przed ołtarzem ślub bierze ok. połowy osób, decydujących się na małżeństwo. W Małopolsce, Podkarpackiem i Lubelskiem odsetek małżeństw kościelnych wciąż wynosi 70 procent.

Autorzy raportu z badań CBOS odnotowują „wzrost przeświadczenia, że rodzaj ślubu powinien stanowić wyłącznie decyzję osób pobierających się”. Co trzeci Polak (33 proc.) uważa, że jeśli ludzie się kochają i ufają sobie, to nie ma znaczenia, czy sformalizują związek.

Odkładaniu decyzji małżeńskich sprzyja coraz bardziej powszechna akceptacja społeczna. Dotyczy ona również życia w związkach nieformalnych czy w pojedynkę. Zgodnie z deklaracjami respondentów ok. 10 proc. żyje z kimś w związku partnerskim.

39 proc. badanych przez CBOS uważa, że rodzaj ślubu powinien stanowić wyłącznie decyzję osób pobierających się. To o sześć procent więcej niż sześć lat temu. Ponad jedna czwarta respondentów (27 proc.) wychodzi z założenia, że najważniejszy jest ślub kościelny, który niesie ze sobą skutki prawne, czyli tzw. konkordatowy. Niewiele mniej (24 proc.) jest zdania, że wystarczający jest ślub cywilny.

W dalszej części tekstu:

  • Jak dużo osób żyje w związku nieformalnym?
  • Czy instytucja małżeństwa przechodzi kryzys?
  • Co zniechęca młodych ludzi do ślubów kościelnych?

 

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.