Co załatwisz u adwokata, a co u notariusza

Czytaj dalej
Fot. iStock
Ilona Burkowska

Co załatwisz u adwokata, a co u notariusza

Ilona Burkowska

Masz problem prawny i nie wiesz, do kogo się zwrócić? Wyjaśniamy, czym zajmują się przedstawicieli zawodów prawniczych.

W sprawie rozwodu to iść do adwokata, radcy prawnego czy notariusza? A jak kupujesz mieszkanie, to gdzie masz załatwić formalności? Warto wiedzieć, czym zajmują się przedstawiciele zawodów prawniczych. Bo choć z nazwy podobni, mają różny zakres uprawnień i obowiązków.

W czym pomoże adwokat
1. Zajmuje się:

udzielaniem porad prawnych,
sporządzaniem opinii,
umów i pism procesowych,
opracowywaniem projektów aktów prawnych,
występowaniem przed sądami i urzędami,
prowadzeniem negocjacji.

2. Posiada najszersze uprawnienia spośród zawodów prawniczych. Nie ma wprowadzonych ograniczeń co do rodzaju prowadzonych spraw.

3. Pomoże Ci, gdy masz problemy w sprawach:

4. Adwokat może reprezentować swojego klienta przed sądami wszystkich instancji. Może Cię zastępować (czyli być Twoim pełnomocnikiem) w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i z zakresu prawa pracy.

W czym pomoże prawnik
Możesz się do niego zwrócić się po poradę właściwie z każdego zakresu prawa. Na przykład gdy rzecz dotyczy przepisów karnych, gospodarczych, spadkowych, mieszkaniowych albo też rodzinnych.

Prawnik zajmuje się:

Generalnie nie może Cię jednak reprezentować w sądzie. Możliwość taka jest dopuszczalna jedynie w sytuacji, kiedy podpisał z klientem stałą umowę na zarządzanie jego majątkiem. Taka porozumienie jest jednak ryzykowne, bo musi obejmować pełnomocnictwo do wszelkich czynności związanych z zarządzaniem majątkiem. A to oznacza, że prawnik mógłby na przykład zaciągać w Twoim imieniu zobowiązania finansowe.

Zapamiętaj: każdy prawnik może otworzyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych. Nie podlega jednak kontroli instytucji nadzorczych (samorządowych) ani odpowiedzialności dyscyplinarnej za swoje porady. Prawnik to bowiem zarówno osoba naukowo lub zawodowo zajmująca się prawem, jak i zwykły przedsiębiorca świadczący usługi polegające na doradztwie prawnym. Musi mieć jednak wyższe wykształcenie prawnicze i co najmniej tytuł magistra prawa. Od adwokata różni się tym, że prawnik na spotkaniach z klientem jedynie przygotowuje i opracowuje projekty dokumentów, a adwokat osobiście reprezentuje go w sądzie.

Radca prawny
To również prawnik świadczący pomoc prawną (podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym czy przysłowiowemu Kowalskiemu).
Jego działalność polega przede wszystkim na:

Uprawnienia radcy prawnego są bardzo podobne do tych, które ma adwokat. Ale jest jedna zasadnicza różnica między tymi zawodami: radca, w przeciwieństwie do adwokata, może być zatrudniony na umowę o pracę w zakładzie pracy.

Radca prawny może reprezentować Cię w sądzie oraz przed instytucjami i organami administracji publicznej w sprawach:

Może też występować jako pełnomocnik i obrońca w sprawach karnych i karno skarbowych.

Notariusz

Nie udziela porad prawnych ani nie reprezentuje klientów w sądach. Zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem aktów notarialnych, czyli dokumentów, które potwierdzają dokonanie jakiejś czynności prawnej.
Pomoże Ci, gdy chcesz:

Często pokutuje przekonanie, że z problemem prawnym idzie się do specjalisty w ostatniej kolejności, gdy już nie jesteśmy w stanie załatwić go na własną
iStock Często pokutuje przekonanie, że z problemem prawnym idzie się do specjalisty w ostatniej kolejności, gdy już nie jesteśmy w stanie załatwić go na własną rękę. To błąd, który może nas drogo kosztować!

W praktyce praca notariusza polega na spisaniu na przykład umowy sprzedaży mieszkania oraz na potwierdzeniu jej ważności i prawdziwość swoim podpisem.
Dokumenty podpisane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego.

Uwaga! To warto wiedzieć
Często pokutuje przekonanie, że z problemem prawnym idzie się do specjalisty w ostatniej kolejności, gdy już nie jesteśmy w stanie załatwić go na własną rękę. To błąd, który może nas drogo kosztować! Bo jeśli przykładowo do adwokata trafia sprawa, w której już podjąłeś jakieś działania, możliwości pomocy mogą być ograniczone. Na etapie początkowym istnieją różne realne możliwości znalezienia rozwiązania, które będzie dopasowane do Twojej sytuacji.

W tym fachu istnieją specjalizacje
Gdy potrzebujesz porady prawnej, zwróć się o nią do prawnika, radcy czy adwokata specjalizującego się w danej dziedzinie. Są bowiem tacy, którzy świetnie radzą sobie z przestępstwami gospodarczymi, zadłużeniami, windykacją i komornikami, a inni są niezrównani w sprawach karnych czy też rodzinnych. Nie znaczy to oczywiście, że nie pomogą nam w sprawie z innego zakresu. Warto jednak szukać porady u specjalisty, na którego wiedzy i doświadczeniu będziemy mogli polegać.

Gdy masz sprawę w sądzie, a nie masz pieniędzy
Przed Tobą sprawa w sądzie, a nie stać się na zatrudnienie specjalisty, który ją poprowadzi, reprezentując Twoje interesy? W takiej sytuacji możesz starać się o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Musisz w sekretariacie właściwego sądu wypełnić specjalny formularz, złożyć pismo oraz dołączyć do niego oświadczenie, opisując swoją sytuację materialną (zaświadczenie o dochodach, liczba osób na utrzymaniu, itp.). Na ich podstawie sąd orzeknie, czy naprawdę sytuacja nie pozwala na wynajęcie fachowca i czy przyzna go z urzędu. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to w sprawie cywilnej okręgowa rada adwokacka lub izby radców prawnych wyznaczy konkretnego adwokata lub radcę prawnego. Warto też wiedzieć, że na nasz wniosek sąd może zwolnić nas całkowicie lub częściowo z opłat związanych z kosztami sądowymi

Warto wiedzieć

Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.