Co nam napadało, to szybko wyparowało i jest susza

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marek Weckwerth

Co nam napadało, to szybko wyparowało i jest susza

Marek Weckwerth

Tam, gdzie nie dochodzą rowy melioracyjne lub nie ma innego systemu nawadniania, uprawy schną. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej.

- W naszym regionie wciąż mamy suszę - stwierdza dr inż. Bogdan Bąk, adiunkt w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Badawczym Instytutu Technologiczno Przyrodniczego w Falentach. - Co prawda w lipcu średnia opadów była od 1,2 do 1,5 raza wyższa niż wieloletnia średnia tego miesiąca, ale były upały i woda szybko parowała. W sierpniu też trochę popadało, miejscami nawet sporo, ale sytuacja była podobna - to co napadało szybko wyparowało.

Bogdan Bąk uczestniczył niedawno w badaniach terenowych gleb w okolicach Inowrocławia (Kujawy Zachodnie). Tam gdzie są rowy melioracyjne (największym jest Kanał Bachorze) i jest w nich woda lub choćby utrzymuje się wilgoć, uprawy mają się dobrze. Kukurydza ma ok. 3 metry wysokości i jest soczyście zielona. Brak rowów zwiastuje problemy rolników - kukurydza pożółkła, zbrunatniała, usycha i nie nadaje się nawet na kiszonkę dla zwierząt.

Więcej o problemach z wodą i opadami - w dalszej części artykułu.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.