Ciastka od ss klarysek powitają pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Stanisław Śmierciak
Edyta Zając

Ciastka od ss klarysek powitają pielgrzymów

Edyta Zając

Stary Sącz. 23 lipca miasto oczekuje aż 30 tys. pielgrzymów ze świata. Gospodynie szykują już dla nich jadłospis. Krawcowe szyją chusty.

Każda para rąk do pomocy przyda się organizatorom Festiwalu Młodych. 23 lipca, przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, do Starego Sącza przyjedzie autokarami nawet 30 tys. pielgrzymów.

- Możemy ich poczęstować grochówką z kluseczkami, kwaśnicą na żeberkach, plackami na kwaśnym mleku i podpłomykami. Wszystko z tradycyjnych, starych babcinych przepisów i składników z naszych gospodarstw - opowiada Stanisława Florkiewicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Popowicach.

Autor: Joanna Urbaniec

O żołądki pielgrzymów zadbają mistrzynie regionalnej kuchni. A słynne ciasteczka, które chwalił sam papież Jan Paweł II, według strzeżonej od wieków receptury upieką siostry klaryski.

O Starym Sączu przez kilka dni będzie głośno na całym świecie. Dlatego samorząd stara się solidnie przygotować na przyjęcie młodych. - To ogromne wyróżnienie i wielka promocja dla naszego regionu. Pielgrzymi to również turyści, którzy poniosą w świat informacje o Starym Sączu i może kiedyś do nas wrócą - uśmiecha się burmistrz Jacek Lelek.

Tremy przed tak wielką imprezą nie ma, bo z okazji kanonizacji św. Kingi miasteczko gościło ponad 600 tysięcy pielgrzymów. W 1999 roku miasto współorganizowało uroczystości, którym na starosądeckich błoniach przewodził Ojciec Święty Jan Paweł II. - Tym razem po stronie urzędu znajduje się przygotowanie logistyczne, zabezpieczenie parkingów i odpowiedniej organizacji ruchu - mówi burmistrz. Urzędnicy zadbali więc o zamówienie 100 przenośnych ubikacji dla pielgrzymów. Atrakcje miasta goście będą mogli poznawać dzięki aplikacji na smartfony, dostępnej w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim, węgierskim, słowackim i francuskim.

Budżet ŚDM w Starym Sączu zamknie się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. - Wiele zadań będzie realizowanych z pomocą wolontariuszy czy ochotniczych straży pożarnych - podkreśla Lelek.

Ksiądz Marcin Kokoszka, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania, zadba o przygotowanie wydarzeń na błoniach. 23 lipca o godz. 16 pielgrzymi wezmą udział w mszy celebrowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Później rozpocznie się Festiwal Młodych - prezentacje artystyczne grup z całego świata. Na błoniach staną telebimy.

- Mamy wielkie wsparcie sądeczan, ale wciąż potrzeba nam rąk do pracy. Chętnych zapraszamy - zachęca ksiądz Marcin Kokoszka.

Ponad 500 pielgrzymów, zakwaterowanych w starosądeckich parafiach, dostanie na pamiątkę chusty. Powstaną w pracowni krawieckiej w Moszcze-nicy Niżnej.

- Czekamy na zamówiony materiał. Chustki będą żółte w czerwone i zielone kwiatuszki. Kolory przywołają Dni Papieskie - zdradza Wiesława Korona, właścicielka firmy.

Edyta Zając

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

marycha70

O jejku, to nie tylko Kraków i okolice będą zakorkowane ale ten grajdoł także? A jeden ksiądz od Dziwisza to powiedział nawet, ze co to dla młodzieży przejscie do 10 km na piechotę, ale ja pytam co zresztą? co z ludźmi, którzy muszą dojechać do pracy, co z małymi dziećmi, co z osobami starszymi, czy te czarne bezrozumne osoby tylko myślą o szmalu? Przecież większość tych purpuratow będzie w tym czasie wozić swoje tyłki zamkniętymi dla nas drogami. Mam nadzieję, że ten klerykalny burmistrz J.L. ogłosi grubo wcześniej co będzie zamknięte. Przypominam, że JPII był tylko parę godzin i można było tę nawałę przesiedzieć w domu, a to taładajstwo ma trwac kilka dni!!!

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.