Paweł Stachnik

Ci wspaniali Polacy w swych latających maszynach

PZL Ł.2, na którym Stanisław Skarżyński i Andrzej Markiewicz oblecieli Afrykę PZL Ł.2, na którym Stanisław Skarżyński i Andrzej Markiewicz oblecieli Afrykę
Paweł Stachnik

5 maja 1931 r. Stanisław Skarżyński zakończył lot dookoła Afryki pokonując prawie 26 tys. km. Takich wypraw polscy piloci podjęli w dwudziestoleciu więcej.

Lotnictwo, narodzone pod koniec XIX stulecia i rozwinięte podczas I wojny światowej, w latach 20. przeżywało okres rozkwitu. Samoloty na stałe weszły do uzbrojenia armii, powstawały prace teoretyków wojskowych przypisujące im coraz większą rolę w przyszłych wojnach, pojawiały się cywilne linie, rósł lotniczy ruch pasażerski. Każde państwo starało się jak najlepiej zaprezentować własne lotnictwo i własne konstrukcje samolotowe, a siebie pokazać jako lotniczą potęgę. Pojawiło się zjawisko bicia lotniczych rekordów: długości, szybkości i wysokości przelotu.

Już w 1920 r. francuski pilot testowy Joseph Sadi Lecointe przekroczył na samolocie Nieuport-Delage prędkość 300 km na godz. Trzy lata później Amerykanin H.J. Rowe na wyścigowym Curtissie R2C-1 ustanowił rekord prędkości wynoszący 417 km na godz. W 1921 r. inny Amerykanin, mjr Rudolph W. Schroeder, na Packardzie-LePčre wzniósł się na rekordową wysokość 10 tys. m. Za tymi osiągnięciami szły kolejne - ludzie chcieli latać coraz szybciej i coraz wyżej.

Najbardziej jednak do wyobraźni społeczeństw przemawiały rekordy długości przelotów oraz przecieranie nowych szlaków. W 1920 r. francuski pilot Joseph Vuillemin jako pierwszy pokonał samolotem Saharę z Algieru do Dakaru. W 1926 r. Roald Amundsen przeleciał nad Biegunem Północnym z Norwegii na Alaskę. Światową sławę zdobył Amerykanin Charles Lindbergh, który w 1927 r. pokonał Atlantyk. Nie mniej sławna stała się jego rodaczka Amelia Earhart, która jako pierwsza kobieta powtórzyła ten wyczyn w 1932 r.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.