"Chrzczone paliwo". Jak jest w Kujawsko-Pomorskiem? [RAPORT UOKIK]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Sławomir Bobbe

"Chrzczone paliwo". Jak jest w Kujawsko-Pomorskiem? [RAPORT UOKIK]

Sławomir Bobbe

UOKiK przyjrzał się prawie 1000 stacjom benzynowym w całej Polsce. Z roku na rok jest coraz lepiej, ale i tak nie brakuje stacji, na których tankowanie oznaczać może kłopoty dla naszego auta. W niektórych województwach niemal co czwarta pobrana próbka wskazała, że paliwo jest „chrzczone”. Jak jest w Kujawsko-Pomorskiem?

Gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy zaczął kontrolować stacje paliwowe - było to w roku 2003 - wyniki były wstrząsające. Niemal co trzecia stacja sprzedawała benzyny o złych parametrach, które narażały samochody na uszkodzenia, a właścicieli na potężne koszty. 15 lat później jest z tym o wiele lepiej, choć oszukujących na paliwie przedsiębiorców nadal nie brakuje.

- W efekcie naszych kontroli z roku na rok poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce. W 2017 roku norm nie spełniało już tylko 2,34 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na losowo wybranych stacjach benzynowych - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Olej podwyższonego ryzyka

Statystyki mówią, że ryzyko spotkania trefnego paliwa wzrasta, gdy auto napędzane jest olejem (3,4 procent próbek). Mniejsze ryzyko niosą ze sobą auta zasilane LPG (2,1 procent), a najmniejsze - benzynia-ki (1,5 proc. zakwestionowanych próbek). Łącznie inspektorzy zbadali 939 próbek pobranych na 939 stacjach.

Rekontrole pokazały, że część przedsiębiorców albo nie uczy się na błędach, albo nie jest w stanie zapewnić swoim klientom paliwa odpowiedniej jakości. Fatalnie wypadło województwo lubuskie, w gronie stacji ponownie kontrolowanych urzędnicy UOKiK mieli zastrzeżenia niemal do co czwartej próbki.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.