Sławomir Bromboszcz

Chrzanów. Zabytkowa nastawnia ma zostać w mieście. To będzie początek skansenu kolejnictwa?

Zabytkowa nastawnia i zwrotnica w związku z remontem linii kolejowej 93 zniknie z wiaduktu nad ul. Sienną w Chrzanowie Fot. Sławomir Bromboszcz Zabytkowa nastawnia i zwrotnica w związku z remontem linii kolejowej 93 zniknie z wiaduktu nad ul. Sienną w Chrzanowie
Sławomir Bromboszcz

Niewielki, zielony budynek, znajdujący się na wiadukcie nad ul. Sienną w Chrzanowie, kojarzy niemal każdy mieszkaniec miasta. Jednak jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów wkrótce stamtąd zniknie. Może znajdzie się dla niego miejsce w skansenie.

PKP Polskie Linie Kolejowe przystępują do modernizacji przecinającej Chrzanów linii kolejowej 93 Oświęcim - Trzebinia. Po zakończeniu prac, co ma nastąpić w 2021 r., składy pasażerskie będą mogły jeździć na tym odcinku 120 km/godz. Z modernizowanego odcinka znikną więc stare, zbędne obiekty, w tym zabytkowa nastawnia w Chrzanowie i znajdująca się przy niej zwrotnica. Nie trafią one jednak na złom. PKP chce przekazać je w dobre ręce.

- Kolejnictwo to część pięknej historii Chrzanowa. Takie obiekty powinny tu zostać, by mogły je oglądać przyszłe pokolenia - uważa Krzysztof Brandys ze Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów”, które chce zaopiekować się nimi. Miłośnicy kolei podkreślają, że nie można pozwolić na to, by kolejny z symboli miasta trafił w obce ręce. W tegorocznym w kalendarzu powiatu chrzanowskiego jest zdjęcie parowozu Pt 31 wyprodukowanego w pierwszej w Polsce Fabryce Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie, który od dawna stoi w skansenie w Chabówce.

Skansen kolejnictwa

Pozyskanie przez miłośników kolei zabytkowej nastawni i zwrotnicy mogłoby być początkiem powstania w Chrzanowie niewielkiego skansenu kolejnictwa. Taki obiekt pomógłby w prowadzeniu żywych lekcji historii. - Moglibyśmy pokazywać wycieczkom, jak to wszystko działało w praktyce, a nie tylko opowiadać - dodaje Krzysztof Brandys.

Czytaj więcej:

  • Kto miałby się zająć odrestaurowaniem nastawni i pokryciem związanych z tym kosztów?
  • Co na ten temat mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.