Grażyna Starzak

Chórzyści ŚDM zadebiutują na Skałce

Grażyna Starzak

Kraków. W niedzielę, 8 maja, po raz pierwszy usłyszymy chór Światowych Dni Młodzieży. Podczas uroczystości ku czci św. Stanisława kilkusetosobowy zespół wykona jedną z wersji Mszy Jana Pawła II napisanej przez Henryka Jana Botora.

Kompletowanie chóru trwało prawie dwa lata. Zgłosiło się do niego ponad 2 tysiące osób. W wyniku eliminacji wybrano 300. W grupie jest 40 śpiewaków z zagranicy. Próby chóru odbywają się od dwóch miesięcy w sanktuarium w Łagiewnikach.

Na spotkanie młodych chrześcijan chórzyści przygotowują znane i tradycyjne pieśni religijne, jak i kompozycje opracowane specjalnie na ŚDM Kraków 2016. Wśród tych ostatnich jest „Misericordias Domini” i „Deus Caritas” Henryka Jana Botora.

Chór ćwiczy też bardzo popularne pieśni śpiewane przez młodzież, jak m.in. „Nie lękajcie się” Piotra Pałki czy „Abba Ojcze”, która to pieśń była hymnem ŚDM w 1991 r. w Częstochowie i której słowa napisał zmarły niedawno o. Jan Góra.


Autor: Joanna Urbaniec

- Wszystkie utwory są tak zaaranżowane, by mogli je śpiewać wszyscy uczestnicy ŚDM. W czerwcu zamieścimy je na stronie internetowej Dni, żeby każdy uczestnik mógł się nauczyć słów i melodii, o ile zna nuty - mówi ks. Robert Tyrała z zespołu ds. muzyki komitetu organizacyjnego ŚDM.

Kolejne muzyczne atrakcje czekają nas 27 maja. Wtedy to w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wystąpi Andrea Bocelli. Bilety na koncert „Wielkie Misterium” są darmowe. Należy je zarezerwować na stronie www.ilgrandemistero.com.

Na koncert zapraszają kard. Stanisław Dziwisz i abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Bocellemu będzie towarzyszyć Narodowa Orkiestra Czech oraz chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Koncert poprzedzi odbywająca się tego samego dnia w Wyższym Seminarium Duchownym konferencja poświęcona adhor-tacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia” (Radość Miłości).

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.