Grażyna Starzak

Chórzyści ŚDM zadebiutują na Skałce

Grażyna Starzak

Kraków. W niedzielę, 8 maja, po raz pierwszy usłyszymy chór Światowych Dni Młodzieży. Podczas uroczystości ku czci św. Stanisława kilkusetosobowy zespół wykona jedną z wersji Mszy Jana Pawła II napisanej przez Henryka Jana Botora.

Kompletowanie chóru trwało prawie dwa lata. Zgłosiło się do niego ponad 2 tysiące osób. W wyniku eliminacji wybrano 300. W grupie jest 40 śpiewaków z zagranicy. Próby chóru odbywają się od dwóch miesięcy w sanktuarium w Łagiewnikach.

Na spotkanie młodych chrześcijan chórzyści przygotowują znane i tradycyjne pieśni religijne, jak i kompozycje opracowane specjalnie na ŚDM Kraków 2016. Wśród tych ostatnich jest „Misericordias Domini” i „Deus Caritas” Henryka Jana Botora.

Chór ćwiczy też bardzo popularne pieśni śpiewane przez młodzież, jak m.in. „Nie lękajcie się” Piotra Pałki czy „Abba Ojcze”, która to pieśń była hymnem ŚDM w 1991 r. w Częstochowie i której słowa napisał zmarły niedawno o. Jan Góra.


Autor: Joanna Urbaniec

- Wszystkie utwory są tak zaaranżowane, by mogli je śpiewać wszyscy uczestnicy ŚDM. W czerwcu zamieścimy je na stronie internetowej Dni, żeby każdy uczestnik mógł się nauczyć słów i melodii, o ile zna nuty - mówi ks. Robert Tyrała z zespołu ds. muzyki komitetu organizacyjnego ŚDM.

Kolejne muzyczne atrakcje czekają nas 27 maja. Wtedy to w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie wystąpi Andrea Bocelli. Bilety na koncert „Wielkie Misterium” są darmowe. Należy je zarezerwować na stronie www.ilgrandemistero.com.

Na koncert zapraszają kard. Stanisław Dziwisz i abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Bocellemu będzie towarzyszyć Narodowa Orkiestra Czech oraz chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Koncert poprzedzi odbywająca się tego samego dnia w Wyższym Seminarium Duchownym konferencja poświęcona adhor-tacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia” (Radość Miłości).

Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikpolski24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.